Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Λαμπακι ABS

Γενικές συζητήσεις γύρω από τα Land Rover μας!

(Εδώ υπάρχουν τα περισσότερα θέματα από το παλιό μας forum, μέχρι να γίνει διαχωρισμός στις άλλες κατηγορίες)

Λαμπακι ABS

Δημοσίευσηαπό giagoulas » 27 Ιαν 2006, 08:46

Σε αρκετές περιπτώσεις το λαμπάκι του ABS αρνήται να σβήσει οταν το disco μου ξεκινήσει. Δεν έχω παρατηρήσει κάποια άλλη ανωμαλία στα φρένα.

Καμμιά ιδέα ?
-------------------------------------------------------
Ο ιπτάμενος Γιαγκουλας MIG 29
-------------------------------------------------------
Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πάς, Θα πάς εκεί που κοιτάς.

ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ

www.tataclub.gr
Άβαταρ μέλους
giagoulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 773
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 00:21
Τοποθεσία: Bombay - Bollywood

Λαμπακι ABS

Δημοσίευσηαπό firelord » 27 Ιαν 2006, 11:27

χαίρε και πάλι δεν μπορώ να εκφράσω πόσο συγκινημένος είμαι που ήλθες κοντά μας ηρωικέ πρώην και πάλι νύν σύντροφε

το λαμπάκι υποτίθεται σβήνει όταν το όχημα ξεπεράσει τα 7 χλμ/ω

αν τσου τότε διαγνωστικό

την ασφάλεια τσεκάρισες?
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Λαμπακι ABS

Δημοσίευσηαπό SI-SIII-Disco » 27 Ιαν 2006, 12:37

Το λαμπάκι ανάβει στιγμιαία με το άνοιγμα του διακόπτη, σβήνει και ανάβει ξανά μέχρι τα 5-7χλμ, αυτή είναι η προβλεπόμενη εργοστσιακή διαδικασία. Οτιδήποτε άλλο πέραν αυτού σημάι νει οτι έχει κρατήσει βλάβη η μνήνμη και χρειάζεται σβήσιμο απο το διαγνωστικό.!, διαφορετικά δουλεύει σε 'safety/false" mode με σύνηθες αποτέλεσμα να είναι πιο ευαίσθητο απο ότι θα έπρεπε.
Φιλικά,
Αλέξανδρος Παπαδόδημας
It's that Land Rover thing that you wouldn't understand!
SI-SIII-Disco
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: 23 Σεπ 2005, 02:22
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Λαμπακι ABS

Δημοσίευσηαπό blackchris » 27 Ιαν 2006, 20:20

giagoulas έγραψε:Σε αρκετές περιπτώσεις το λαμπάκι του ABS αρνήται να σβήσει οταν το disco μου ξεκινήσει. Δεν έχω παρατηρήσει κάποια άλλη ανωμαλία στα φρένα.

Καμμιά ιδέα ?


Άρχισαν τα όργανααααα :twisted: :twisted: :twisted:

:band: :banging: :banging: :banging: :banging: :banging: :banging:
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό giagoulas » 27 Ιαν 2006, 21:29

Άρχισαν τα όργανααααα


Καλώς τον !

Αργησες :shock: :shock: :shock: :shock:
-------------------------------------------------------
Ο ιπτάμενος Γιαγκουλας MIG 29
-------------------------------------------------------
Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πάς, Θα πάς εκεί που κοιτάς.

ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ

www.tataclub.gr
Άβαταρ μέλους
giagoulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 773
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 00:21
Τοποθεσία: Bombay - Bollywood

Δημοσίευσηαπό blackchris » 28 Ιαν 2006, 03:20

giagoulas έγραψε:
Άρχισαν τα όργανααααα


Καλώς τον !

Αργησες :shock: :shock: :shock: :shock:



:twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
Άβαταρ μέλους
blackchris
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2712
Εγγραφή: 28 Σεπ 2003, 19:41

Δημοσίευσηαπό vagelis » 28 Ιαν 2006, 04:42

Αργησε γιατι το χρεπι του ειναι στον μαστορα.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Re: Λαμπακι ABS

Δημοσίευσηαπό superspy » 28 Ιαν 2006, 06:49

giagoulas έγραψε:Σε αρκετές περιπτώσεις το λαμπάκι του ABS αρνήται να σβήσει οταν το disco μου ξεκινήσει. Δεν έχω παρατηρήσει κάποια άλλη ανωμαλία στα φρένα.

Καμμιά ιδέα ?


Αν.... βγάλεις το λαμπάκι; :lol:
Εικόνα
Grand Erg Oriental...


Στάσου.... Μύγδαλα!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό takhs » 28 Ιαν 2006, 07:18

Αν βγαλεις το ABS ? :D :D :D
ειδες για να μη παρεις το Defender ? ασχολεισαι τωρα με λαμπακια
Για να μη πω που μουδωσες το Νιβα
takhs
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 133
Εγγραφή: 18 Νοέμ 2005, 12:43
Τοποθεσία: κορινθος

Δημοσίευσηαπό giagoulas » 28 Ιαν 2006, 23:14

Αργησε γιατι το χρεπι του ειναι στον μαστορα.


Απ'ότι διάβασα στην ενότητα "suzuki" , το αναβαθμίζει σύμφωνα με το νέο Grand Vitara για να έχει καλύτερες offroad επιδόσεις. Δηλαδη του βάζει ραδιο-cd με mp3 player που μπορείς να το χειρίζεσαι απο το τιμόνι (κάτι σαν arb) , και το βάφει μαυρο μεταλλικό το αυτοκίνητο για να τον εντοπίζει ευκολα η ΕΜΑΚ.

Α ρε Μαυροχρήστο ! Ποιος σε ποιάνει τώρα.


Αν.... βγάλεις το λαμπάκι;


Αυτο θα κάνω , αλλά ψάχνω άλλους τεσσερεις που θα περιστρέφουν το αμάξι για να ξεβιδωθεί το λαμπάκι ! Φυσικά εγώ θα κρατάω το λαμπάκι.



Αν βγαλεις το ABS ?


Μάγος είσαι. Απενεργοποιείται αν βγάλεις τη σχετική ασφάλεια. Σκεφτομαι να βάλω διακοπτάκι για να το απενεργοποιώ όταν θέλω.

Βέβαια παθαίνει ένα μικρό blackout ο υπολογιστής - ο οποίος νομίζει ότι έχει βλάβη το ABS. Αν σβήσεις όμως τον κινητήρα και τον ξαναβάλεις μπροστά (και αφού έχεις ξαναβάλει την ασφάλεια στη θέση της ή κλέισεις τον διακοπτη) τρέχουν τα self diagnostics και βρήσκουν ότι όλα ειναι ΟΚ.


ειδες για να μη παρεις το Defender ? ασχολεισαι τωρα με λαμπακια
Για να μη πω που μουδωσες το Νιβα



Το πεπρωμένο φυγειν αδύνατο.

Μη βγιαζεσαι, έχω μία κλιμάκωση απο το κακό στο χειρότερο. Το Defender θα είναι η επόμενη κίνηση.

Πλάκα κάνω.


Τελικά έχει πρόβλημα ό μπροστά αριστερός αισθητήρας του ABS. Μάλλον τον ενοχλήσανε τα κρύα και οι υγρασίες. Ο αγγλος ασθενής είναι και ευαισθητος.

Κάναμε reset τον υπολογιστή και αν εξακολουθήσει τα κολπα θα τον αλλάξω .

Και μιά και μιλαμε σχετικά με τα φρένα, την προηγούμενη βδομάδα άλλαξα το δοχείο που μπαινούν τα υγρά φρένων.

ΤΟ δοχείο στηρίζεται πάνω στην αντλεία "σφηνωτα" με λαστιχακια και λαστιχενιες τσιμούχες. Εχανε υγρά απο εκεί. Δυστυχώς τα λαστιχάκια πάνε σετ με το δοχείο υγρών. Ενναλακτικά μπορούσα να το "σφιξω" με tireup ή καποιο σύρμα.
-------------------------------------------------------
Ο ιπτάμενος Γιαγκουλας MIG 29
-------------------------------------------------------
Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πάς, Θα πάς εκεί που κοιτάς.

ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ

www.tataclub.gr
Άβαταρ μέλους
giagoulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 773
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 00:21
Τοποθεσία: Bombay - Bollywood

Δημοσίευσηαπό pantg » 29 Ιαν 2006, 21:49

Φίλε giagoulas,

το ΑΒS μπορείς να το αποσυνδέσεις με την ασφάλεια. Ο διακόπτης απαιτεί το να σβύσεις και να ξαναβάλεις εμπρός τα ηλεκτρικά και το μοτέρ για να δώσει σωστό σήμα για την επανέναρξη λειτουργίας του ABS.


Μόλις μάθεις το κόστος του αισθητήρα (και χρειάζονται και τα τσιμουχάκια του αλλαγή αν βάλεις καινούργιο) θα προτιμήσεις να αποσυνδέσεις εντελώς το ABS.

Γενικότερα το ABS στα Discovery ΑΞΙΖΕΙ να το αποσυνδέσεις καθώς δεν δρά σαν μηχανισμός βελτίωσης των φρένων αλλά σαν μηχανισμός διατήρησης σχετικού ελέγχου κατευθυντικότητας αν πατήσεις φρένο σε συνθήκες μειωμένης πρόσφυσης. Ιδίως στο χώμα, σε γαρμπίλι, σε χιόνι και πάγο πολύ απλά αποχαιρέτησε τα φρένα σου αν θέλεις να έχεις το ABS σε λειτουργία.

Συνιστώ αποσύνδεσή του και προσεκτικότερη οδήγηση έτσι ώστε να μην επαναπαύεσαι ψυχολογικά στο δόγμα "έχω ABS, φρενάρω καλύτερα, είμαι ασφαλέστερος" που στην περίπτωση του ABS της γενιάς των Discovery 1995 - 1998 ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό pantg » 29 Ιαν 2006, 21:52

giagoulas γειά και πάλι,

για τον αισθητήρα του ABS (αν επιμένεις να τον φτιάξεις) κάνε μου τηλέφωνο να τα πούμε αναλυτικότερα καθώς ΙΣΩΣ να μην χρειάζεται αντικατάσταση.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό magic_rover » 14 Φεβ 2006, 07:54

πριν 2 χρονια ειχα ακριβως ο ιδιο προβλημα. Λογικα απλα εχει ξεκολησει ο σενσορας (αισθητηρας) του ABS.
Άβαταρ μέλους
magic_rover
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 14 Φεβ 2006, 07:50
Τοποθεσία: Αττικη

Δημοσίευσηαπό pantg » 14 Φεβ 2006, 19:52

Φίλοι giagoulas και magic_rover γειά,

οι αισθητήρες του ABS κανονικά κάθε φορά που αφαιρούνται από το αυτοκίνητο πρέπει να δέχονται καινούργιες τσιμουχίτσες και προσεκτική τοποθέτηση. Τουλάχιστον σύμφωνα με το εγχειρίδιο του συνεργείου ( το οποίο πολύ σπάνια διαβάζουν ή γνωρίζουν ακόμη και εξουσιοδοτημένα συνεργεία πολλές φορές)

Θεωρητικά ο αισθητήρας θα πρέπει να λαμβάνει σήμα από την οδοντωτή πλευρά του εξωτερικού μπιλιοφόρου μέσα στην πλύμνη του τροχού. Με ένα πολύμετρο ΙΣΩΣ να μπορέσετε να ελέγξετε αν ανοιγοκλείνει το κύκλωμα όταν περιστρέφετε τον τροχό.

Βάζοντας τον αισθητήρα πιό μέσα, μέχρι να ανοιγοκλείσει το κύκλωμα μάλλον θα πρέπει να διορθώνει τέτοια προβλήματα (μη σωστής λειτουργίας του αισθητήρα). Προσοχή όμως μη τυχόν και μπεί ο αισθητήρας πιό μέσα από όσο πρέπει και αρχίσει να βρίσκει. Θεωρητικά θα πρέπει να τον νιώσετε να "σκαλώνει" στα δοντάκια του μπιλιοφόρου αλλά δεν είναι και απαραίτητο.

Η πιό πάνω διαδικασία ΔΕΝ είναι εργοστασιακή πρόταση αλλά απλή λογική διαδικασία την οποία θα ακολουθούσα σε δικό μου αυτοκίνητο. Δεν δεσμεύομαι για την ορθότητα ή για τα αποτελέσματά της.

Αλλωστε οι αισθητήρες του ABS είναι ΑΚΡΙΒΑ εξαρτήματα και καλό είναι να μην τους αλλάζουμε αν δεν είμαστε σίγουροι ότι έχουν χαλάσει πραγματικά ή για το ότι το πρόβλημα έγκειται σε αυτούς

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό giagoulas » 14 Φεβ 2006, 21:37

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

Αποφάσισα να αποσυνδεθεί το ταχύτερον δυνατόν (θα βγάλω την ασφάλεια).

Μου έκανε και άλλη κουφαμάρα και το θεωρώ πλέον επικύνδυνο.

Εχει ενεργοποηθεί το ABS χωρίς λόγο (δύο φορές κατά το παρκάρισμα και με ταχύτητα ελάχιστη). Το αποτέλεσμα ήταν να μην έχω φρένα για ένα ή δυο δευτερόλεπτα. Ημουν τυχερός που δεν έπεσα στο μπροστινό παρκαρισμένο αυτοκίνητο.


Συμπέρασμα : Landrover και ηλεκτρονικά πιθανόν να μήν είναι ο καλύτερος συνδυασμός.

Κατά τα λοιπά είναι ένα εξαιρετικό αυτοκίνητο το οποίο ταιριάζει και απόλυτα στο στύλ μου.
-------------------------------------------------------
Ο ιπτάμενος Γιαγκουλας MIG 29
-------------------------------------------------------
Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πάς, Θα πάς εκεί που κοιτάς.

ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ

www.tataclub.gr
Άβαταρ μέλους
giagoulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 773
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 00:21
Τοποθεσία: Bombay - Bollywood

Επόμενο

Επιστροφή στο Land Rover About

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 27 επισκέπτες