Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

χτύπημα τροχου σε Daytona x-rider 150 cc

Η μαμά τους ήταν μοτοσικλέτα, ο μπαμπάς τους αυτοκίνητο και τα βάφτισε τρελός παπάς !!!!

χτύπημα τροχου σε Daytona x-rider 150 cc

Δημοσίευσηαπό garinion » 05 Μάιος 2006, 23:52

πριν 2-3 μέρες είχα ενα ατύχημα με τη γουρούνα οχι εγώ ενας φιλος μου που του την έδωσα και πηγε και επεσε πανω σε τσιμέντο - ευτυχώς ήταν χαμηλο και χτύπησε μονο ο αριστερός μπροστινός τροχος (μπορεί και λίγο ο δεξιος)

με στραβούς τροχούς και σιγα σιγα την πήγα σε ένα μηχανουργιο αυτός μου είπε οτι έχει χτυπηθεί το σημείο οπου ο άξονας του τιμονιού ενωνεται και γυρίζει τους δύο κατευθηντήρες άξονες - η μια κλείδωση είχε πεταχτεί πάνω - αφού έπιασε ένα σίδερο και ένα κλειδι καπως τα ισιωσε - ισιωσε σχεδόν τους τροχούς και κατεβασε την κλείδωση


με αυτό τον τρόπο μείωσε αρκετα το πρόβλημμα αλλα δεν το εξαφάνεισε τελειως -

να σημειωσω οτι τώρα ο αριστερος κατευθηντικός άξονας είναι πιο ξεβιδωμενος απο τον δεξιο που ειναι τελειως σφιγμένος - ένας άλλος φίλος μου που έριξε μια ματια είπε οτι το σιδερακι πανω στον τροχο που ενωνετε ο άξονας έχει παει πιο μεσα ... για αυτό



λέτε να έσπασε και τίποτα και αλλο και να μην το είδε ο μηχανικός ... τι να κανω τωρα ?? να παω για ευθυγράμμηση .... ??

και αν πάω χρέιάζετε να ξέρω τις γωνίες Καμπερ και Καστερ της γουρούνας μου ? το λέω επειδη δεν έχω κανενα προσπέκτους



ευχαριστωωωωωωωωωωωωωωω :) :) :)
Άβαταρ μέλους
garinion
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 24 Απρ 2006, 21:27

χτύπημα τροχου σε Daytona x-rider 150 cc

Δημοσίευσηαπό karaflokorakas » 06 Μάιος 2006, 11:18

Το τιμονι τραβαει καθολου ?
Άβαταρ μέλους
karaflokorakas
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: 02 Οκτ 2005, 12:12
Τοποθεσία: Λαμια

Δημοσίευσηαπό garinion » 06 Μάιος 2006, 11:35

οταν λες "τραβάει" τι εννοεις ??


το τιμονι μετα το χτυπημα εχει γινει πολυ σκληρο στις στροφες
(ασε που κλειστες στροφες δεν μπορει να παρει ....)
και για να πηγαίνεις ευθεία πρεπει να το έχεις κάπως πλάγια ...
Άβαταρ μέλους
garinion
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 24 Απρ 2006, 21:27

Δημοσίευσηαπό alexandros » 06 Μάιος 2006, 12:15

ριξε μια ματια εδω ...
http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtop ... rt-15.html

πας για αλλαγη οσων γραφεις (αξονες τιμονιου, κατευθυντηριες κλπ)
τσεκαρε όμως και τις ζαντες και τα κεντρα αυτων, δεν ξερεις ποτε ...
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό garinion » 08 Μάιος 2006, 18:51

Λοιπόν πήγα σε έναν καλο ευθυγραμιστή (που ευθυγραμίζει και κάρτ) μου είπε οτι οντως χρειάζεται ευθυγράμηση (δεν είπε να αλλάξω τίποτα) αλλα υπάρχει ένα πρόβλημμα

η γουρούνα ειναι ακόμα στην εγγύηση για αυτό λέει καλύτερα να την πάρω στην αντιπροσωπεία και απλά να του πώ οτι "τραβάει" το τιμονι - αν με ρωτήσει αν χτύπησε πουθενα να πώ οχι ... ίσως οτι την τρακαρανε ενω ήταν παρκαρισμενη - αν ή ευθυγράμμηση που θα κανει δεν ειναι και πολύ καλή τότε να την πάρω στον άλλο ....

εσείς τι λέτε ... αμα ψιλαστεί οτι τη χτύπησα η οτι έβαλε χερι άλλος θα διακοπεί η εγγύηση - απο την άλλη αμα την ευθυγραμήσει ο άλλος παλί δεν θα το καταλαβει στα service ??

και πιο πολύ φοβάμαι οτι ο αρίστερος κατευθιντικός άξονας ειναι πιο ξεβιδωμενος απο τον αλλο ... και νομίζω πως αυτό το έκανε ο πρώτος μηχανικος που το πήγα για να το ισιώσει κάπως




για πείτε καμια ιδεα
Άβαταρ μέλους
garinion
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 24 Απρ 2006, 21:27

Δημοσίευσηαπό alexandros » 09 Μάιος 2006, 07:19

''...οι πρωτες μου τουμπες...''

ρε συ, υπαρχει περιπτωση να πας στην αντιπροσωπεια και να μην το καταλαβουν ??

μαλλον οχι !!

τωρα το να το επισκευασεις ετσι απλα για να πηγαινει ευθεια ... δεν μου ακουγεται πολυ safe !

και αν σου ξεβιδωθει κατι στα καλα του καθουμενου ?

ΠΑΡΕ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΑΝΤΑΛΛΑΚΤΙΚΑ
ΜΗΝ ΠΑΙΖΕΙΣ ΜΕ ΤΗΝ ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ ΤΗΣ ΓΟΥΡΟΥΝΑΣ !
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό garinion » 09 Μάιος 2006, 17:23

δηλαδη να παω στην αντιπροσωπεία και να τους πώ οτι εγω το χτύπησα ? δεν θα μου κόψουν την εγγύηση ?
Άβαταρ μέλους
garinion
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 24 Απρ 2006, 21:27

Δημοσίευσηαπό alexandros » 10 Μάιος 2006, 07:07

μα δεν θα τους ξεγελούσες, άποψη μου, εφόσον εχει εμφανη σημαδια απο το χτυπημα !

κοίταξες αν η ζάντα εχει γρατζουνιες ?
πως θα δικαιολογήσεις τα στραβα μπαράκια της κρεμαγιέρας ?
Άβαταρ μέλους
alexandros
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 3029
Εγγραφή: 04 Μαρ 2004, 19:35
Τοποθεσία: Πάρνηθα

Δημοσίευσηαπό garinion » 10 Μάιος 2006, 13:21

η γουρουνα δεν έχει κανενα χτυπημα ουτε γρατζουνια γιατι μονο ο τροχός χτύπησε στο τσιμέντο

για την κρεμαργιέρα ο πρώτος μηχανικός που την πήρα τα ίσιωσε σχεδον οπως πριν ΟΜΩΣ

για να ισιώσει κάπως τον αριστερό τροχο τον αριστερό κατευτιθντικό άξονα τον έχει λασκαρει δηλαδή δεν τον έχει καλα βιδομενο - ενω ο δεξιός είναι πληρως βιδομενως

αυτό φοβάμαι μην καταλαβει .. οτι κάποιος λάσκαρε τον αξονα ....
Άβαταρ μέλους
garinion
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 24 Απρ 2006, 21:27

Δημοσίευσηαπό Quadmaniac » 11 Μάιος 2006, 13:25

garinion έγραψε:η γουρουνα δεν έχει κανενα χτυπημα ουτε γρατζουνια γιατι μονο ο τροχός χτύπησε στο τσιμέντο

για την κρεμαργιέρα ο πρώτος μηχανικός που την πήρα τα ίσιωσε σχεδον οπως πριν ΟΜΩΣ

για να ισιώσει κάπως τον αριστερό τροχο τον αριστερό κατευτιθντικό άξονα τον έχει λασκαρει δηλαδή δεν τον έχει καλα βιδομενο - ενω ο δεξιός είναι πληρως βιδομενως

αυτό φοβάμαι μην καταλαβει .. οτι κάποιος λάσκαρε τον αξονα ....



Τώρα περιμένεις απάντηση;;;
Quadmaniac
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 728
Εγγραφή: 12 Ιαν 2005, 11:38
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό garinion » 11 Μάιος 2006, 14:08

ρε παιδιά ειμαι ασχετος απο μηχανές .... γισ αυτό ρωταω εσας

Υ.Υ. αυτος που εχει την αντιπροσωπεία τη γουρούνα μου πρίν την πάρω εγω την οδηγούσε αυτός και την πούλησε για να πάρει μια μεγαλύτερη
αρα εφοσον ήταν δική του τοσο καιρό θα την ξέρει απ'εξω και ανακατωτά
Άβαταρ μέλους
garinion
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 24 Απρ 2006, 21:27

Δημοσίευσηαπό 4-stroke=tampones » 11 Μάιος 2006, 15:34

garinion έγραψε:δηλαδη να παω στην αντιπροσωπεία και να τους πώ οτι εγω το χτύπησα ? δεν θα μου κόψουν την εγγύηση ?


Προσπαθώ να καταλάβω των τρόπο που σκέφτεσαι και μπορώ να πω οτι δεν το έχω καταφέρει ακόμα.

Πρώτα απ' όλα τι εγγύηση έχεις? απο που? για πόσω χρόνο? και τι καλύπτει???
Για παράδειγμα έχεις μια μηχάνη ή ένα αυτοκίνητο καινούργιο. Κάνεις ένα ατύχημα και αλλάζεις κάποια ανταλακτικά, φτερό, ζάντα..... Ωραία?
Τώρα ποιός σου είπαι οτι εάν το επισκευάσεις το όχημα, θα σταματήσει η εγγύηση? Θα πάς στο συνεργείο, θα βάλεις τα σωστά ανταλάκτικα, θα πληρώσεις και όλα καλά. Βέβαια, εάν πας στο μανάβη τις γειτονιάς και φέρει τι "βαριά" για να το ισιώσει, ΜΗΝ πας μετά να ζητήσεις τα ρέστα μετά.

100 η αλεπού, 101 το αλεπόπουλο??? Μπααά δεν νομίζω....
Πόσω χρόνων είσαι αν επιτρέπεται?
Currently the member is banned
Άβαταρ μέλους
4-stroke=tampones
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1070
Εγγραφή: 04 Μαρ 2005, 23:14
Τοποθεσία: Sky

Δημοσίευσηαπό garinion » 11 Μάιος 2006, 19:42

ρε σι το πρόβλημμα είναι οτι έβαλε χέρι ΆΛΛΟΣ μηχανικος ...

η εγγύηση που έχω είναι για δύο χρόνια (ούτε μήνα δεν την έχω) και είμαι 18 :wink: :wink:
Άβαταρ μέλους
garinion
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 24 Απρ 2006, 21:27

Μάθε παιδί μου ... γράμματα !

Δημοσίευσηαπό geco » 12 Μάιος 2006, 10:42

garinion έγραψε:ρε παιδιά ειμαι ασχετος απο μηχανές ...




Εκτός από άσχετος είσαι και ... πονηρούλης !

Βρε συ,

μην κρίνεις σύμφωνα με τις δικές σου γνώσεις ! Οι μηχανικοί της αντιπροσωπείας θα δούν την ζημιά και θα καταλάβουν τι την προκάλεσε.
Οπότε θα εκτεθείς και θα πρέπει να εφεύρεις καινούργια ψέματα γιά να καλύψεις τα αρχικά !

Έχε το θάρος να παραδεχτείς το τι πραγματικά συνέβει και να ζητήσεις να φτιαχτεί.
Άν πάς στο γιατρό με πονοκέφαλο δεν του λές ότι έχεις ... συχνοουρία, γιατί να το κάνεις με τον μηχανικό;

Μην φοβάσαι, δεν χάνεις την εγγύηση. Απλά δεν θα σου καλύψουν τζάμπα τις ζημιές που προκάλεσες με ΔΙΚΙΑ σου ευθύνη.

Άκου τον Μιχάλη (4stroke=tampones) με προσοχή !!!

Έχει φάει τα χρόνια του (και τα λεφτά του) φτιάχνοντας, βελτιώνοντας, σκαλίζοντας, σκίζοντας, ψάχνοντας, αγοράζοντας-πουλόντας, συγκρίνοντας ... γουρούνια !!!

Εκμεταλεύσου την τεχνογνωσία του !
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Δημοσίευσηαπό garinion » 13 Μάιος 2006, 13:45

εχετε δίκιο

Ακούστε .. θα πάω μάλλον τη δευτέρα στην αντιπροσωπεία και θα του πω πώς χτύπησε - Επειδή όμως (όντως) μένω μακρία και επειδή φοβοόμουνα μην φύγει καμια ρόδα στο δρόμο και ήταν δύσκολο στην οδήγηση φώναξα ένα φίλο μου που ξέρει απο μηχανικά και κάπως το ίσιωσε για να μπορεσω να στο φέρω


Σας ευχαριστώ όλους πολύ
Άβαταρ μέλους
garinion
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: 24 Απρ 2006, 21:27

Επόμενο

Επιστροφή στο Quads

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 0 επισκέπτες