Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΣΕ ΑΘΗΝΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΣΕ ΑΘΗΝΑ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό MILTIADIS » 25 Νοέμ 2006, 13:12

ΑΓΟΡΑΣΑ ΕΝΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ISUZU DMAX ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ.ΣΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΛΟΙΠΟΝ ΜΟΥ ΠΑΤΗΣΑΝ ΜΙΑ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΩ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΠΟ ΚΙΟΥΡΚΑ,ΑΓΙΟ ΣΤΕΦΑΝΟ,ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ ΚΛΠ. ΔΗΛΑΔΗ ΑΛΛΑ ΓΡΑΦΕΙ Η ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ Η ΣΦΡΑΓΙΔΑ !!!ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ???ΕΑΝ ΜΕ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ Η ΑΔΕΙΑ Η Η ΣΦΡΑΓΙΔΑ ??
Άβαταρ μέλους
MILTIADIS
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 14 Νοέμ 2006, 08:34
Τοποθεσία: ΚΕΝΤΡΟ,ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό kozagio » 25 Νοέμ 2006, 21:40

δεν εχει καμια σημασια τι γραφει η αδεια... ισχυει η σφραγιδα. αν σε πιασουν τρως κληση 167 ευρω. αν δεν τη πληρωσεις και πασ δικαστικα τοτε εχεισ πολλεσ πιθανοτητες να τη γλιτωσεις γιατι ονομοσ δεν μπορει να σου αφεραισει το δικαιομα να δουλεψεις επειδη ειναι επαγγελματικο..... αλλα δεν θα σε πιασουν γιατι δεν κανουν μπλοκα για τετοιο λογο.....ακομα.......
Άβαταρ μέλους
kozagio
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 16 Οκτ 2006, 08:20
Τοποθεσία: NEA MAKRH ATTIKH

Δημοσίευσηαπό rav4cat » 01 Δεκ 2006, 10:24

EΛΛΑΔΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΩΘΗΚΑ!!!
TOYOTA RV4 D-4D 2006
Άβαταρ μέλους
rav4cat
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 28 Φεβ 2006, 08:17
Τοποθεσία: Κατερίνη

Δημοσίευσηαπό GN » 06 Ιαν 2007, 18:20

αν το αυτοκινητο ειναι Ι.Χ. και σε τσιμπισουν το ιδιο προστιμο ειναι?
Άβαταρ μέλους
GN
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 09 Απρ 2005, 22:14

Δημοσίευσηαπό doc » 06 Ιαν 2007, 18:39

kozagio έγραψε:δεν εχει καμια σημασια τι γραφει η αδεια... ισχυει η σφραγιδα. αν σε πιασουν τρως κληση 167 ευρω. αν δεν τη πληρωσεις και πασ δικαστικα τοτε εχεισ πολλεσ πιθανοτητες να τη γλιτωσεις γιατι ονομοσ δεν μπορει να σου αφεραισει το δικαιομα να δουλεψεις επειδη ειναι επαγγελματικο..... αλλα δεν θα σε πιασουν γιατι δεν κανουν μπλοκα για τετοιο λογο.....ακομα.......


Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Ναι μεν τρώς κλήση, αλλά αν πέσεις σε κάποιον έξυπνο μπορεί να σου κάνει μεγάλη ζημιά! Μπορεί να σου κατασχέσει το δίπλωμα, και να σε στείλει για πολύ περισσότερο στα δικαστήρια εκτός από τα 167 €. Ανήκω και γω στην συγκεκριμένη περίπτωση, και για να μου εκδώσουν την άδεια, εκτός του" τυριού" υπέγραψα κι ένα χαρτί ότι εκτελώ μεταφορικό έργο εκτός αττικής, άσχετα με το αν η έδρα μου βρίσκεται μέσα στο κέντρο. Με λίγα λόγια να αγαπιόμαστε... Έχω λοιπόν την αποθήκη μου στον Άγιο Στέφανο κι εκδράμω από κει! Κι αν με πιάσουν στην Αθήνα... κανείς δεν μπορεί να μου αρνηθεί το δικαίωμα να πάω για service το αυτοκίνητό μου που το συνεργείο βρίσκεται εντός Αθήνας......! :wink:
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό kozagio » 06 Ιαν 2007, 21:23

γιατρε εχω ακουσει διαφορα για το θεμα .... φιλος με επαγγελματικο στο δικαστηριο αθωωθηκε με το σκεπτικο οτι δεν μπορει καποιος να τον εμποδισει να δουλεψει.... εχω ακουσει ομως και αφαιρεση πινακιδων για 2 μηνες . προσωπικα κατεβαινω κεντρο συχνα και θα δειξει...... τι να πω
Άβαταρ μέλους
kozagio
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 119
Εγγραφή: 16 Οκτ 2006, 08:20
Τοποθεσία: NEA MAKRH ATTIKH

Δημοσίευσηαπό doc » 07 Ιαν 2007, 01:06

kozagio έγραψε:...κατεβαινω κεντρο συχνα και θα δειξει...... τι να πω


...κατέβηκες να το πας για service λέμεεεεε!

(Αν σε πιάσουν με κατεύθυνση προς Πειραιά μεριά -εθνική, Πειραιώς κ.α.) πας να πάρεις το πλοίο! Αυτό κι αν δεν μπορούν να σου απαγορέψουν!!! Χαχαχα! :lol:
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό ollram » 15 Φεβ 2007, 12:57

Νεότερα για το θέμα (το οποίο παρακολουθώ εδώ και ένα χρόνο...)

1) Aρθρο 4, παραγραφος 1.37 του N. 3446/10.3.2006 αναφέρει: Κυκλοφορια φορτηγού οχήματος ιδιωτικής χρήσης μικτού βάρους έως 4 τόνους κατά Παραβαση των διατάξεων του αρθρου 26 του Ν1959/1991: επιβάλλεται πρόστιμο στον ιδιοκτήτη 150ευρω

2) Το άρθρο 26 του Ν1959/1991

Κυκλοφορία πετρελαιοκινήτων Ι.Χ. αυτοκινήτων

1. Η περίπτωση (α) της παραγράφου 1 του άρθρου 1 του ν. 1108/1980
(ΦΕΚ 304 Α') "περί άρσεως της απαγορεύσεως κυκλοφορίας κατηγοριών τινών πετρελαιοκινήτων αυτοκινήτων παροχής δυνατότητας υγραεροκινήσεως επιβατικών αυτοκινήτων Δ.Χ. περιοχών τινών της χώρας και ρυθμίσεως συναφών θεμάτων" αντικαθίσταται ως εξής:

"α) Επιτρέπεται η χορήγηση νέων αδειών κυκλοφορίας σε
πετρελαιοκίνητα επιβατικά ιδιωτικής χρήσης και φορτηγά ιδιωτικής
χρήσης αυτοκίνητα μικτού βάρους κάτω των τεσσάρων χιλιάδων (4.000)
χιλιογράμμων και η αντικατάσταση των πετρελαιοκινητήρων αυτών με
αλλους πετρελαιοκινητήρες, εφ' όσον πληρούνται και οι λοιπές κατά
περίπτωση προϋποθέσεις για τη χορήγηση άδειας κυκλοφορίας στα
αυτοκίνητα αυτά.

Η παρούσα ρύθμιση δεν εφαρμόζεται για περιοχές των Νομών Αττικής και
Θεσσαλονίκης οι οποίες θα καθοριστούν με κοινή απόφαση των Υπουργών Περιβάλλοντος Χωροταξίας και Δημόσιων 'Εργων και Μεταφορών και Επικοινωνιών.

Με την παραπάνω απόφαση θα καθοριστούν επίσης οι όροι και
προϋποθέσεις χορήγησης τέτοιων αδειών, οι όροι κυκλοφορίας αυτών,
καθώς και τα ανώτατα όρια εκπομπής καυσαερίων για τα αυτοκίνητα της
κατηγορίας αυτής".

"2. Στους παραβάτες των διατάξεων της παρ.1 επιβάλλεται από το όργανο
που διαπιστώνει την παράβαση, διοικητικό πρόστιμο πενήντα χιλιάδων
(50.000) δραχμών και αφαίρεση των στοιχείων κυκλοφορίας (άδειας και
κρατικών πινακίδων) του αυτοκινήτου και της άδειας οδήγησης του οδηγού για χρονικό διάστημα ενός (1) μηνός.".

*** Οι διατάξεις του άρθρ.26 περιλήφθηκαν σε παράγραφο υπ'αριθμ.1
και η παρ.2 προστέθηκε με την παρ.1 άρθρ.8 Ν.2366/1995 (Α 256).

"β) Οι παραβάτες των διατάξεων του εδαφίου α' τιμωρούνται με
διοικητικό πρόστιμο πενήντα χιλιάδων ( 50.000) δραχμών και με αφαίρεση των στοιχείων κυκλοφορίας (άδειας και κρατικών πινακίδων) του αυτοκινήτου και της άδειας οδήγησης του οδηγού για χρονικό διάστημα ενός (1) μηνός."

***Η περ.β' προστέθηκε με την παρ.2 του άρθρου 16 του Ν.2465/1997


Tελικά σίγουρα το πρόστιμο για τα Φορτηγά είναι μόνο 150 ευρώ...
Είναι κανείς δικηγόρος εδώ (ή έχει γνωστό) να μας πεί αν έτσι όπως το γράφει ο νομοθέτης " μπορεί να περιλαμβάνονται και τα ΙΧ" :?: :?: :?:
Άβαταρ μέλους
ollram
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006, 14:18

Δημοσίευσηαπό TasosOffRoad » 15 Φεβ 2007, 14:15

Δηλαδη, με λιγα λογια ολες αυτες οι παλιομουρντανες τα φορτηγα ανω των 4 τονων, τα οποια τα περισσοτερα ειναι σαπια και μπαινουν στο κεντρο της Αθηνας, (γιατι ποιος γνωστικος θα εμπαινε κεντρο με καινουργιο φορτηγο), εχουν λιγοτερους ρυπους απο τα μοντερνα αγροτικα και φορτηγακια που ειναι σκετες κουκλες??? Μηπως τελικα να αγορασω φορτηγο ανω των 4 τονων??? η μηπως να αγορασω φορτηγο βενζινη να καιει τα αντερα του??? λεω να μην αγορασω τιποτα, δεν εχω και φοβο ετσι να φαω κανενα προστιμο!!!
Καλύτερο από ένα L200 είναι... άλλο ένα L200!!
Άβαταρ μέλους
TasosOffRoad
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 199
Εγγραφή: 19 Ιαν 2007, 07:19

Δημοσίευσηαπό pantg » 16 Φεβ 2007, 19:11

Aγαπητοί φίλοι,

από τον Δεκέμβριο του 1995 κυκλοφορώ ένα πετρελαιοκίνητο Land Rover Discovery που βγάζει μάτι ΜΕΣΑ στο κέντρο των Αθηνών (έμενα Πατήσια και το γραφείο μου ήταν στην Ομόνοια)

Από τον Σεπτέμβριου του 2001 κυκλοφορώ και ένα δεύτερο (ίδιο που βγάζει μάτι) πετρελαιοκίνητο Discovery και μπαίνω τουλάχιστον δύο φορές την εβδομάδα στο κέντρο (καθημερινές) και περισσότερες φορές μέσα στον εξωτερικό δακτύλιο.

ΠΟΤΕ' δεν είχα πρόβλημα με την απαγόρευση της πετρελαιοκίνησης και μάλιστα αρκετές φορές με είχαν στο παρελθόν σταματήσει αστυνομικοί για να δούν τα αυτοκίνητα από κοντά (λόγω της ειδικής τους έκδοσης και σχέσης με την Ελλάδα)

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό vagelis » 16 Φεβ 2007, 19:15

Εγω γλυκαθηκα τοσο πολυ με το νισκο πετρελαιο που θα παρω και σμαρτ πετρελαιο,3,4 λιτρα στα 100.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό disco » 16 Φεβ 2007, 19:41

ούτε αναπτήρας δεν καίει τόσο!
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό ollram » 16 Φεβ 2007, 20:22

Επιπλέον των παραπάνω,

1) http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_art ... 006_209251
και εδώ λεει για 150 ευρώ μόνο (μήπως εννοεί για τα φορτηγά??)

2) Τεύχος37 του 4Χ4 Magazine, στο Editorial, o Bασ. Παπαδόπουλος γράφει "...με βάση το Ν. 3446/2006 τοπρόστιμο παραμένει στα 150ευρώ και αίρεται η ποινή της αφαίρεσης των πινακίδων και της άδεια κυκλοφορίας για ένα μήνα που ίσχυε στο παρελθόν..." Επικοινώνησα με τον Βασίλη, μου είπε
".....ωστόσο αυτό είναι που μου δόθηκε από την διεύθυνση της Τροχαίας Αττικής. Έχω εμπιστοσύνη ότι δεν μας «γέλασαν» αλλά κοινή πεποίθηση στην Τροχαία είναι ότι δεν ασχολούνται με το θέμα των diesel" (τελικά δεν ξεκαθάρισε αν αυτό που του δώθηκε από την Τροχαία ήταν για φορτηγά ή και για ΙΧ.........
Άβαταρ μέλους
ollram
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 397
Εγγραφή: 10 Μάιος 2006, 14:18

Δημοσίευσηαπό kontos » 16 Φεβ 2007, 21:30

Χάρη και φίλοι ομοιοπαθείς γειά σας
Σήμερα πήρα τη΄στην τροχαία Αθηνών και μου είπαν οτι ο παραπάνω νόμος αναφέρεται στα φορτηγά.
Για τα ι.χ ισχύει 147ε πρόστιμο και 1 μήνα αφαίρεση πινακίδων :oops:
kontos
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 19
Εγγραφή: 17 Φεβ 2004, 00:45
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό disco » 17 Φεβ 2007, 10:24

kontos έγραψε:Για τα ι.χ ισχύει 147ε πρόστιμο και 1 μήνα αφαίρεση πινακίδων :oops:


Προληπτικά λοιπόν, δηλώνουμε και μια κλοπή πινακίδων! :twisted: :twisted: :twisted:
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Επόμενο

Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 7 επισκέπτες