Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΤΥΧΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΤΕ

Συντονιστής: SUVord

συχνοτητα εμφανισης βλαβων

Ιμαντας δυναμο
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Διαρροες γενικα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Τριξιματα στα παραθυρα
10
53%
Συμπλεκτης
5
26%
Σκουριες
4
21%
 
Σύνολο ψήφων : 19

ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΤΥΧΟΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΤΕ

Δημοσίευσηαπό maverickman » 16 Φεβ 2004, 14:04

Ανοίγω ένα θέμα που όσο θα περνάει ο καιρός θα γίνεται όλο και πιό επίκαιρο.
ΟΣΟΙ ΜΕ MAVERICK ΠΡΟΣΕΛΘΕΤΕ!!!!!!!!
Τελευταία επεξεργασία από maverickman και 03 Σεπ 2004, 22:07, έχει επεξεργασθεί 3 φορά/ες συνολικά
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό juan » 16 Φεβ 2004, 14:33

θόρυβος σαν σφύριγμα για ελάχιστα δευτερόλεπτα από το λουρί στην μηχανή όταν βρέχεται μετά από πέρασμα λημνούλας :roll:

Δεν ξέρω εαν σταματάει εαν έχεις ποδιά . Πάντος με το σπρέυ λίπανσης στο λουρί σταματάει για λίγο και μετά πάλι τα ίδια.
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό maverickman » 16 Φεβ 2004, 14:37

juan έγραψε:θόρυβος σαν σφύριγμα για ελάχιστα δευτερόλεπτα από το λουρί στην μηχανή όταν βρέχεται μετά από πέρασμα λημνούλας :roll:

Δεν ξέρω εαν σταματάει εαν έχεις ποδιά . Πάντος με το σπρέυ λίπανσης στο λουρί σταματάει για λίγο και μετά πάλι τα ίδια.



το μειωσε δραστικα
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό MAVERICKios » 16 Φεβ 2004, 21:11

Πολυ καλη ιδεα να ανοιξουμε μια τετοια θεματικη ενοτητα,αν και θα επιθυμουσαμε ολοι μας να ειναι αυτη με τις λιγοτερες δημοσιευσεις :) Λοιπον,Maverick μοντ.6ος-2003 25000kms προβληματα 1.Κουμπωμα ταχυτητων(σε αλλο που οδηγησα δεν ειχε προβλημα) 2.Τριγμοι στην πορτα οδηγου και πισω πορτας,που δεν καταφερα να λυσω 3.(και σημαντικοτερο) στα 10000kms συμπληρωσα 1 λιτρο λαδι :oops:
SUV + MT/S γιατι OFFειλεις να ΟΝειρευεσαι.....
Άβαταρ μέλους
MAVERICKios
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 03 Ιαν 2004, 18:25
Τοποθεσία: Panorama-Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό juan » 16 Φεβ 2004, 21:40

MAVERICKios έγραψε:Πολυ καλη ιδεα να ανοιξουμε μια τετοια θεματικη ενοτητα,αν και θα επιθυμουσαμε ολοι μας να ειναι αυτη με τις λιγοτερες δημοσιευσεις :) Λοιπον,Maverick μοντ.6ος-2003 25000kms προβληματα 1.Κουμπωμα ταχυτητων(σε αλλο που οδηγησα δεν ειχε προβλημα) 2.Τριγμοι στην πορτα οδηγου και πισω πορτας,που δεν καταφερα να λυσω 3.(και σημαντικοτερο) στα 10000kms συμπληρωσα 1 λιτρο λαδι :oops:


Λοιπόν για το
1.Εγω δεν αντιμετωπίζω ιδιαίτερο πρόβλημα .(μοντ 7/2002)
2.Μάλλον πρέπει να είναι κάτι απλό = α) δες λίγο κάτι λάστιχάκια που έχει στον πλάϊ της πόρτας ή β) δύο λαστιχάκια που είναι στο πίσω τζάμι και χρησιμοποιούνται σαν stop όταν κλείνει το τζάμι. Είναι πολύ εύκολο να φύγουν όταν το πλένεις.
3. Πολύ περίεργο........ δεν έχω άποψη για αυτό.
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Δημοσίευσηαπό MAVERICKios » 16 Φεβ 2004, 22:09

juan έγραψε:
MAVERICKios έγραψε:Πολυ καλη ιδεα να ανοιξουμε μια τετοια θεματικη ενοτητα,αν και θα επιθυμουσαμε ολοι μας να ειναι αυτη με τις λιγοτερες δημοσιευσεις :) Λοιπον,Maverick μοντ.6ος-2003 25000kms προβληματα 1.Κουμπωμα ταχυτητων(σε αλλο που οδηγησα δεν ειχε προβλημα) 2.Τριγμοι στην πορτα οδηγου και πισω πορτας,που δεν καταφερα να λυσω 3.(και σημαντικοτερο) στα 10000kms συμπληρωσα 1 λιτρο λαδι :oops:


Λοιπόν για το
1.Εγω δεν αντιμετωπίζω ιδιαίτερο πρόβλημα .(μοντ 7/2002)
2.Μάλλον πρέπει να είναι κάτι απλό = α) δες λίγο κάτι λάστιχάκια που έχει στον πλάϊ της πόρτας ή β) δύο λαστιχάκια που είναι στο πίσω τζάμι και χρησιμοποιούνται σαν stop όταν κλείνει το τζάμι. Είναι πολύ εύκολο να φύγουν όταν το πλένεις.
3. Πολύ περίεργο........ δεν έχω άποψη για αυτό.
Juan γεια χαρα,για το 2. πραγματι τα λαστιχακια αυτα βγαινουν πολυ ευκολα,το προβλημα νομιζω ειναι στις κλειδαριες,οταν βαζω λιγο γρασσο σταματαει για λιγο.Για το 3.προσπαθω να μην το σκεφτομαι,ελπιζω να μην χρειαστω αλλο λαδακι...
SUV + MT/S γιατι OFFειλεις να ΟΝειρευεσαι.....
Άβαταρ μέλους
MAVERICKios
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 03 Ιαν 2004, 18:25
Τοποθεσία: Panorama-Thessaloniki

Δημοσίευσηαπό juan » 16 Φεβ 2004, 22:38

MAVERICKios έγραψε:
juan έγραψε:
MAVERICKios έγραψε:Πολυ καλη ιδεα να ανοιξουμε μια τετοια θεματικη ενοτητα,αν και θα επιθυμουσαμε ολοι μας να ειναι αυτη με τις λιγοτερες δημοσιευσεις :) Λοιπον,Maverick μοντ.6ος-2003 25000kms προβληματα 1.Κουμπωμα ταχυτητων(σε αλλο που οδηγησα δεν ειχε προβλημα) 2.Τριγμοι στην πορτα οδηγου και πισω πορτας,που δεν καταφερα να λυσω 3.(και σημαντικοτερο) στα 10000kms συμπληρωσα 1 λιτρο λαδι :oops:


Λοιπόν για το
1.Εγω δεν αντιμετωπίζω ιδιαίτερο πρόβλημα .(μοντ 7/2002)
2.Μάλλον πρέπει να είναι κάτι απλό = α) δες λίγο κάτι λάστιχάκια που έχει στον πλάϊ της πόρτας ή β) δύο λαστιχάκια που είναι στο πίσω τζάμι και χρησιμοποιούνται σαν stop όταν κλείνει το τζάμι. Είναι πολύ εύκολο να φύγουν όταν το πλένεις.
3. Πολύ περίεργο........ δεν έχω άποψη για αυτό.
Juan γεια χαρα,για το 2. πραγματι τα λαστιχακια αυτα βγαινουν πολυ ευκολα,το προβλημα νομιζω ειναι στις κλειδαριες,οταν βαζω λιγο γρασσο σταματαει για λιγο.Για το 3.προσπαθω να μην το σκεφτομαι,ελπιζω να μην χρειαστω αλλο λαδακι...


Για το 2 μπορεί να φτέει και ηλεκτρικό τζάμι σαν να είναι λίγο βαρύ.... :oops:
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

SERVIS 20000

Δημοσίευσηαπό maverickman » 17 Φεβ 2004, 21:25

MAVERICKios έγραψε:Πολυ καλη ιδεα να ανοιξουμε μια τετοια θεματικη ενοτητα,αν και θα επιθυμουσαμε ολοι μας να ειναι αυτη με τις λιγοτερες δημοσιευσεις :) Λοιπον,Maverick μοντ.6ος-2003 25000kms προβληματα 1.Κουμπωμα ταχυτητων(σε αλλο που οδηγησα δεν ειχε προβλημα) 2.Τριγμοι στην πορτα οδηγου και πισω πορτας,που δεν καταφερα να λυσω 3.(και σημαντικοτερο) στα 10000kms συμπληρωσα 1 λιτρο λαδι :oops:


οσον αφορα για το λαδι θα ελεγα οτι ειναι σχετικα φυσιολογικο. Μετρησες ξανα την σταθμη? ειναι οκ?
Ηδη κατοχος και οδηγος ford επι 17 συναπτα ετη(φορντ TRANZIT89 270000km TRANZIT02 25000KM θα σου ελεγα -εαν δεν παρουσιαστει ξανα- να μην ανησυχεις ιδαιτερα αλλα να το ελενχεις.

και για τα πρακτικα απο ποια αντιπροσωπια το πηρες?
20000km σερβις ποσο το μαλί αν επιτρεπεται.

τα λαστιχακια πισω στο τζαμι μου χαθηκαν :(
αυτα και ελπιζω η ενοτητα να ασχολητε με τετοια χαζ προβληματα
.
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Re: SERVIS 20000

Δημοσίευσηαπό MAVERICKios » 18 Φεβ 2004, 21:29

maverickman έγραψε:
MAVERICKios έγραψε:Πολυ καλη ιδεα να ανοιξουμε μια τετοια θεματικη ενοτητα,αν και θα επιθυμουσαμε ολοι μας να ειναι αυτη με τις λιγοτερες δημοσιευσεις :) Λοιπον,Maverick μοντ.6ος-2003 25000kms προβληματα 1.Κουμπωμα ταχυτητων(σε αλλο που οδηγησα δεν ειχε προβλημα) 2.Τριγμοι στην πορτα οδηγου και πισω πορτας,που δεν καταφερα να λυσω 3.(και σημαντικοτερο) στα 10000kms συμπληρωσα 1 λιτρο λαδι :oops:


οσον αφορα για το λαδι θα ελεγα οτι ειναι σχετικα φυσιολογικο. Μετρησες ξανα την σταθμη? ειναι οκ?
Ηδη κατοχος και οδηγος ford επι 17 συναπτα ετη(φορντ TRANZIT89 270000km TRANZIT02 25000KM θα σου ελεγα -εαν δεν παρουσιαστει ξανα- να μην ανησυχεις ιδαιτερα αλλα να το ελενχεις.

και για τα πρακτικα απο ποια αντιπροσωπια το πηρες?
20000km σερβις ποσο το μαλί αν επιτρεπεται.

τα λαστιχακια πισω στο τζαμι μου χαθηκαν :(
αυτα και ελπιζω η ενοτητα να ασχολητε με τετοια χαζ προβληματα
.
Θα συμφωνησω σε ολα.Για την ωρα εως τα 25000 χλμ δεν εντοπιστηκε εκ νεου το προβλημα με το λαδι.Ισως προκειται για κατι νορμαλ σε νεο μοτερ.Για αντ/πεια το εχω παρει απο Κρικο,τα σχετικα με το σερβις θα τα στειλω αυριο,γιατι δεν θυμαμαι ακριβως τα ποσα μιας και ειχα κανει και κατι εξτρα απο ενα μικροχτυπημα στα ψαλιδια.Και μιας και το...θυμηθηκα,εχει κανεις στο πορτ-μπαγκαζ παροχη ρευματος?(στα προσπεκτ ναι σε μενα οχι :cry:
SUV + MT/S γιατι OFFειλεις να ΟΝειρευεσαι.....
Άβαταρ μέλους
MAVERICKios
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: 03 Ιαν 2004, 18:25
Τοποθεσία: Panorama-Thessaloniki

Re: SERVIS 20000

Δημοσίευσηαπό juan » 18 Φεβ 2004, 23:14

MAVERICKios έγραψε:Και μιας και το...θυμηθηκα,εχει κανεις στο πορτ-μπαγκαζ παροχη ρευματος?(στα προσπεκτ ναι σε μενα οχι :cry:


Στο δικό μου 6/2002 έχει παροχή ρεύματος και είναι πολύ χρήσιμη :P :P :P
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Re: SERVIS 20000

Δημοσίευσηαπό maverickman » 19 Φεβ 2004, 14:19

juan έγραψε:
MAVERICKios έγραψε:Και μιας και το...θυμηθηκα,εχει κανεις στο πορτ-μπαγκαζ παροχη ρευματος?(στα προσπεκτ ναι σε μενα οχι :cry:


Στο δικό μου 6/2002 έχει παροχή ρεύματος και είναι πολύ χρήσιμη :P :P :P


ΟΥΤΕ ΣΕ ΕΜΕΝΑ(6/2003)
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Re: SERVIS 20000

Δημοσίευσηαπό maverickman » 19 Φεβ 2004, 19:12

juan έγραψε:
MAVERICKios έγραψε:Και μιας και το...θυμηθηκα,εχει κανεις στο πορτ-μπαγκαζ παροχη ρευματος?(στα προσπεκτ ναι σε μενα οχι :cry:


Στο δικό μου 6/2002 έχει παροχή ρεύματος και είναι πολύ χρήσιμη :P :P :P


γιαννη
σε ποιο σημειο την εχει και απο που ερχεται το καλωδιο? (εαν μπορεις να το δεις...)
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Re: SERVIS 20000

Δημοσίευσηαπό juan » 19 Φεβ 2004, 22:27

maverickman έγραψε:
juan έγραψε:
MAVERICKios έγραψε:Και μιας και το...θυμηθηκα,εχει κανεις στο πορτ-μπαγκαζ παροχη ρευματος?(στα προσπεκτ ναι σε μενα οχι :cry:


Στο δικό μου 6/2002 έχει παροχή ρεύματος και είναι πολύ χρήσιμη :P :P :P


γιαννη
σε ποιο σημειο την εχει και απο που ερχεται το καλωδιο? (εαν μπορεις να το δεις...)


Είναι αριστερά κάτω στο πλάϊ κοντα στο πάτωμα , ακριβώς κάτω από το δύχτι που έχει για να βάζεις εργαλεία . Εγω έχω εκεί έναν μεγάλο φακό επαναφορτιζόμενο από 12v. Επίσης το καλοκαίρι στην υποδοχή αυτή βάζω μηχανάκι για αέρα γισ το στρώμα της σκηνή ή για φουσκοτό κ.α
Ήρεμη Δύναμη.........
kj 2,8
Άβαταρ μέλους
juan
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 405
Εγγραφή: 19 Μαρ 2003, 17:43
Τοποθεσία: Athens - Palio Iraklio

Re: SERVIS 20000

Δημοσίευσηαπό maverickman » 20 Φεβ 2004, 09:25

juan έγραψε:
maverickman έγραψε:
juan έγραψε:
MAVERICKios έγραψε:Και μιας και το...θυμηθηκα,εχει κανεις στο πορτ-μπαγκαζ παροχη ρευματος?(στα προσπεκτ ναι σε μενα οχι :cry:


Στο δικό μου 6/2002 έχει παροχή ρεύματος και είναι πολύ χρήσιμη :P :P :P


γιαννη
σε ποιο σημειο την εχει και απο που ερχεται το καλωδιο? (εαν μπορεις να το δεις...)


Είναι αριστερά κάτω στο πλάϊ κοντα στο πάτωμα , ακριβώς κάτω από το δύχτι που έχει για να βάζεις εργαλεία . Εγω έχω εκεί έναν μεγάλο φακό επαναφορτιζόμενο από 12v. Επίσης το καλοκαίρι στην υποδοχή αυτή βάζω μηχανάκι για αέρα γισ το στρώμα της σκηνή ή για φουσκοτό κ.α


ειπα κι εγω τοσο γκαβο δεν μπορει
δεν το εχει και προφανως τα μοντελα παραγωγης 2003 δεν το εχουν Βλεπεις στα ψιλα γραμματα του προσπεκτ λεει οτι η εταιρια δεν δεσμευεται για το περιεχομενο
ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΤΟ ΠΕΠΟΝΙ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΑΧΑΙΡΙ :evil: :evil: :evil:
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΟΙΤΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΤΑΣ ΘΑ ΠΑΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΣ...
Άβαταρ μέλους
maverickman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: 09 Οκτ 2003, 19:10
Τοποθεσία: Κaλαμαρια Θεσ/νικη

Δημοσίευσηαπό maverick4wd » 20 Φεβ 2004, 11:54

Καλημέρα σε όλους,
Καιρός ήταν να ξεκινήσει ένας διάλογος και ανταλλαγή απόψεων σχετικά με τα προβλήματα που κατα καιρούς εμφανίζουν τα MAVERICK. Παρόλου που πρέπει να κυκλοφορούν πάνω από 4.000 οχήματα στην Ελλάδα, εντούτοις φαίνεται ότι η πλειονότητα των κατόχων δεν ασχολούνται με το θέμα.
Θέτω λοιπόν υπ΄ όψιν σας τα ακόλουθα προβλήματα που παρουσίασε ένα μοντέλο 04/2003 2.0L και θα ήθελα την άποψη όποιου έχει κάτι να προσθέσει. Προφορικά, τα έχω συζητήσει και με άλλους κατόχους και πολλά από αυτά ήταν κοινά.
1. Ρολλάροντας με 2α ή 3η ταχύτητα, χωρίς γκάζι, ακούγεται θόρυβος από το κιβώτιο ταχυτήτων. Η άποψη της αντιπροσωπείας είναι ότι μάλλον φταίει το κιβώτιο μετάδοσης της κίνησης στους πίσω τροχούς. Μόλις αντικατασταθεί, θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα.
2. Ανεβαίνοντας ή κατεβαίνοντας ράμπες και πεζοδρόμια, ακούγονται τριγμοί από το αμάξωμα και την πίσω πόρτα. Η άποψη της αντιπροσωπείας είναι ότι τα πλαστικά είναι σκληρά και κατά την επαφή μεταξύ τους τρίζουν. Με ένα καλό "μπάνιο" με σπρέυ σιλικόνης, το φαινόμενο εξαφανίζεται περίπου για ένα μήνα.
3. Μερικές φορές στο ρελαντί παρουσιάζονται αρρυθμίες στην λειτουργία του κινητήρα. Το διαγνωστικό μηχάνημα της FORD δεν βρήκε τίποτα.
4. Τα μεταλλικά κολιέ που συγκρατούν τα κολλάρα νερού χαλαρώνουν σχετικά εύκολα και σε μεγάλη πίεση (καλοκαίρι, εκτός δρόμου και φορτωμένο) μπορεί να πετχατούν. Συνιστάται η αλλαγή τους με κολιέ που σφίγγουν με βίδα.
5. Εμφάνιση επιφανειακής σκουριάς στον άξονα μετάδοσης, στα πίσω ημιαξόνια, στην βάση της πεταλιέρας και στον ηλεκτρικό μηχανισμό του καθίσματος οδηγού.
6. Ο συμπλέκτης είναι σχετικά αδύναμος και μυρίζει εύκολα, ακόμη και με μικρή πίεση. Μερικές φορές σκορτσάρει κατά την εκκίνηση.

Αυτά προς το παρόν με τα προβλήματα,
Θα επανέλθω με άλλο μήνυμα σχετικά με άλλες πληροφορίες.

Maverick4wd
maverick4wd
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 217
Εγγραφή: 20 Φεβ 2004, 10:49
Τοποθεσία: Αθήνα

Επόμενο

Επιστροφή στο Ford

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 8 επισκέπτες