Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Είναι φλάντζα;

Είναι φλάντζα;

Δημοσίευσηαπό freeandrew » 09 Φεβ 2007, 09:20

Τις τελευταίες μέρες παρατήρησα κάποιες βρωμιές σαν λάδι στο δοχείο ανακατεμένες με το αντιψυκτικό. Ανοίγωντας την τάπα του λαδιού δεν παρατήρησα σημάδια απο λευκό αφρό που απο ότι μου είπαν θα είναι δείγμα μίξης νερού με λάδι. Το ίδιο έκανα με το δείκτη λαδιού όπου δεν παρατήρησα κάτι περίεργο
Στο δοχείο οι βρωμιές βρίσκονται στην επιφάνεια και στα τοιχώματα του. Το Freelander μου λειτουργεί κανονικά και μέχρι τώρα στα 150.000 Km δεν παρουσιασε ποτέ πρόβλημα στη μηχανή, ουτε φλάντζες κτλπ.
Πριν απο λίγους μήνες άλλαξα το δοχείο νερου με του νέου τύπου δοχείο και το πράσινου τύπου αντιψυκτικό που ήταν αναμεμειγμένο με νερό με organic(οχι land rover).
Υπάρχει περίπτωσει το νέου τύπου αντιψυκτικό να διαβρώσε κάποιες βρωμιές του κυκλώματος που απελευθερώθηκαν τώρα ή είναι καθαρά δείγμα φλάντζας??? Να ετοιμάζω χρήματα δηλαδή????
Βοήθεια!!!!!
Άβαταρ μέλους
freeandrew
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 05 Ιουν 2006, 23:24

ΕΙΝΑΙ ΦΛΑΝΤΖΑ?????

Δημοσίευσηαπό fatman » 09 Φεβ 2007, 09:26

ΜΗΝ βιαστεις παντως να κανεις τιποτα και μην αγχωνεσε,αν ηρθε το αναποφεκτο,αντιμετωπισε το αντρικια και Land roverισια!
Εικόνα
Porject Jay,L318,L316,L319
Land Rover ...ειναι εθισμος..
Άβαταρ μέλους
fatman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1157
Εγγραφή: 03 Δεκ 2002, 21:15
Τοποθεσία: Οπου φθανει...η τσεπη μας.. :)

ΕΙΝΑΙ ΦΛΑΝΤΖΑ?????

Δημοσίευσηαπό DRAKOS » 09 Φεβ 2007, 09:29

Όταν δουλεύει η μηχανή, βλέπεις τίποτα φουσκάλες μέσα στο δοχείο?
110 V8 ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
DRAKOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 14 Σεπ 2005, 11:37
Τοποθεσία: ATHINA

ΕΙΝΑΙ ΦΛΑΝΤΖΑ?????

Δημοσίευσηαπό freeandrew » 09 Φεβ 2007, 09:55

Δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο.....Θα το τσεκάρω.
Υπάρχει κάποιος σταθερός τρόπος διάγνωσης?
Άβαταρ μέλους
freeandrew
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 05 Ιουν 2006, 23:24

ΕΙΝΑΙ ΦΛΑΝΤΖΑ?????

Δημοσίευσηαπό DRAKOS » 09 Φεβ 2007, 10:05

Να μετρήσεις τη συμπίεση στους κυλίνδρους.
110 V8 ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
DRAKOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 14 Σεπ 2005, 11:37
Τοποθεσία: ATHINA

Δημοσίευσηαπό Freelander » 09 Φεβ 2007, 10:18

Καλώστονα κιας άργησε.
Αντρέα αυτά που περιγράφεις είναι τα προεόρτια του γνωστού προβλήματος που αφορά κάτι απο το τρίπτυχο: Καπάκι-φλάντζα καπακιού-εμβολοχιτώνια.
2 ερωτήσεις μου έρχονται μόνο:
-Το παραφλού για ποιό λόγο το άλλαξες απο πράσινο σε οργανικό κόκκινο;
-Όταν στο άλλαξαν έκαναν ενδιάμεσα πλύση του κυκλώματος ή απλά άδειασαν το πράσινο ζουμί και συμπλήρωσαν με κόκκινο;

Μπορεί να γίνει τεστ συμπίεσης στους κύλινδρους και στο κύκλωμα ψύξης και μπορούν να βγούν έυκολα τα μπουζί για να δείς αν υπάρχουν ίχνη αντιψυκτικού εκεί. Όταν το πρόβλημα είναι όμως στα προεόρτια είναι σχετικά δύσκολο να διαγνωστεί με ασφάλεια κάτι.
Γεγονός είναι όμως οτι φριλάντερ με 150Κ χιλιόμετρα χωρίς πρόβλημα αποτελεί ένα μικρό ρεκόρ.
Ταπεινή μου άποψη είναι οτι με τη γνώση που υπάρχει τριγύρω για το πρόβλημα πλέον και με δεδομένο την ηλικία και τα χιλιόμετρα του κινητήρα σου, εγώ θα άλλαζα τουλάχιστον προληπτικά την καινούργια μεταλλική φλάντζα και τις βίδες.
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό disco » 09 Φεβ 2007, 10:29

Αυτό που έχω καταλάβει μέχρι τώρα είναι, οτα τα Φριμπι αρχίζουν να χαλάνε μόλις τους βάλεις κάποιο εξελιγμένο ανταλλακτικό!

Όσο είναι μαμα δεν παθαίνουν τίποτα.

Ηθικό δίδαγμα, όσο δουλεύει μην το πειράζεις, όταν το πειράζεις, θυμώνει και καταστρέφεται.

Τι λες Γιώργο (K σεριες)
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Re: ΕΙΝΑΙ ΦΛΑΝΤΖΑ?????

Δημοσίευσηαπό giagoulas » 09 Φεβ 2007, 11:20

fatman έγραψε:ΜΗΝ βιαστεις παντως να κανεις τιποτα και μην αγχωνεσε,αν ηρθε το αναποφεκτο,αντιμετωπισε το αντρικια και Land roverισια!


Ανεβασμένο σε βρίσκω σήμερα. 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8) 8)
-------------------------------------------------------
Ο ιπτάμενος Γιαγκουλας MIG 29
-------------------------------------------------------
Αν δεν κοιτάς εκεί που θέλεις να πάς, Θα πάς εκεί που κοιτάς.

ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ

www.tataclub.gr
Άβαταρ μέλους
giagoulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 773
Εγγραφή: 21 Ιαν 2004, 00:21
Τοποθεσία: Bombay - Bollywood

Δημοσίευσηαπό Freelander » 09 Φεβ 2007, 11:36

disco έγραψε:Αυτό που έχω καταλάβει μέχρι τώρα είναι, οτα τα Φριμπι αρχίζουν να χαλάνε μόλις τους βάλεις κάποιο εξελιγμένο ανταλλακτικό!

Όσο είναι μαμα δεν παθαίνουν τίποτα.

Ηθικό δίδαγμα, όσο δουλεύει μην το πειράζεις, όταν το πειράζεις, θυμώνει και καταστρέφεται.

Τι λες Γιώργο (K σεριες)

Nίκο δεν έχεις και πολύ άδικο, θα έλεγα οτι πρέπει να πειράζεις συγκεκριμένα πράγματα μόνο όταν ξέρεις ακριβώς τί πας να κάνεις και με ποιό τρόπο. Γιαυτό ρώτησα τους λόγους και τον τρόπο που αλλάχθηκε το αντιψυκτικό πιό πάνω.
Στα ελληνικά συνεργεία αυτό σπανιότατα συμβαίνει με αποτέλεσμα οι όποιες αλλαγές και προσπάθειες "αναβάθμισης" σε αυτό το αυτοκίνητο συχνά να γυρνάνε μπούμερανγκ.

Στην Αγγλία ας πούμε που γνωρίζουν πολύ καλύτερα το θέμα, κάνουν συγκεκριμένα πράγματα με πολύ προσοχή και ευλάβεια και μόνο όταν αποδεδειγμένα υπάρχει πρόβλημα, αλλά μην ξεχνάς οτι η K series είναι ένα πρόβλημα από μόνη της, άρα θεωρώ δεδομένο οτι θα πρέπει όλοι να είναι διαβασμένοι και να κάνουν κάποιες κινήσεις απο μόνοι τους. Πολύ περισσότερο όταν οι εδώ αντιπρόσωποι LR είναι αυτοί που είναι.
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό disco » 09 Φεβ 2007, 11:50

Μήπως θα έπρεπε ο συναγωνιστής freeandrew, να πάει και να το ακουμπήσει (όσο δουλεύει ακόμα) , για σουτάρισμα ,πριν ξεσπάσει η θύελλα?

Δεν είναι κακή πρόταση,διότι μετά τον περιμένει ο κούκος και το αηδόνι.

Διότι αν έχουν γλιστρήσει τα χιτώνια και έχει ρήγμα η κεφαλα χαιρετά μου τον πλάτανο-έχετε γεια βρυσούλες.

Έτσι θα έχει να θυμάται μόνον ευχάριστες αναμνήσεις.

Την συνεχεία του έργου θα την δει ο γαμπρός (ο επόμενος ιδιοκτητης).
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό firelord » 09 Φεβ 2007, 11:56

disco έγραψε:Αυτό που έχω καταλάβει μέχρι τώρα είναι, οτα τα Φριμπι αρχίζουν να χαλάνε μόλις τους βάλεις κάποιο εξελιγμένο ανταλλακτικό!

Όσο είναι μαμα δεν παθαίνουν τίποτα.

Ηθικό δίδαγμα, όσο δουλεύει μην το πειράζεις, όταν το πειράζεις, θυμώνει και καταστρέφεται.

Τι λες Γιώργο (K σεριες)


συμφωνω, η δικη μου βενζινα μαζεψε 120 με τη μηχανουλα του 99 και χωρις παπατζιλικια :twisted:
SV4LAX
ARES (amateur radio emergency services) Mobile stations
SV4LAX-8 Discovery
SV4LAX-9 Freelander
QRV SV4F Mount Pelion
info www.qrz.com
www.sz4srm.gr RADIO AMATEURS CLUB MAGNESIA
Άβαταρ μέλους
firelord
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2982
Εγγραφή: 29 Σεπ 2004, 19:20
Τοποθεσία: Volos

Δημοσίευσηαπό Freelander » 09 Φεβ 2007, 12:17

Νίκο, ηθικά είμαι κάθετα αντίθετος με τέτοιο σπρώξιμο και ο λόγος είναι οτι είμαι κιεγώ ένας "επόμενος" που αγόρασε με μεγάλες θυσίες ένα "ετοιμόροπο" φρίμπι από τον προηγούμενο κάτοχο. Κάποτε πρέπει να σταματήσει αυτό νομίζω για να μην πλακωνόμαστε πρώην και νυν ιδιοκτήτες μεταξύ μας και με τους μαντράδες. Mοναδική υπέυθυνη είναι η LandRover που κάνει όλα αυτά τα χρόνια την πάπια κάνοντας φτωχότερους εμάς και πλουσιότερους τους εμπόρους ανταλλακτικών.

Επίσης το να το δώσεις είναι μια κουβέντα καθώς οι τιμές μεταπώλησης είναι τουλάχιστον αστείες και ήδη επειδή τα γνωστά του τα ξέρουν και οι πέτρες, όταν πρόκειται να αλλάξει χέρια όλοι ρωτάνει αν έχει αλλάξει φλάντζα και τί ιστορικό έχει στα συνεργεία.
Mέλος ελληνικού TataClub
Άβαταρ μέλους
Freelander
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 617
Εγγραφή: 06 Δεκ 2004, 13:10
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Δημοσίευσηαπό DRAKOS » 09 Φεβ 2007, 12:20

Μόνο πιστοποιητικό κοινωνικών φρονημάτων, δηλαδή δεν ζητάνε.
110 V8 ΚΑΙ ΞΕΡΟ ΨΩΜΙ
Άβαταρ μέλους
DRAKOS
250cc
250cc
 
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 14 Σεπ 2005, 11:37
Τοποθεσία: ATHINA

Δημοσίευσηαπό disco » 09 Φεβ 2007, 12:24

Freelander έγραψε: Mοναδική υπέυθυνη είναι η LandRover που κάνει όλα αυτά τα χρόνια την πάπια κάνοντας φτωχότερους εμάς και πλουσιότερους τους εμπόρους ανταλλακτικών.

.


Να το πάει στην Rover για πούλημα τότε και να βγάλουν αυτοί το φίδι από την τρυπα! :twisted: :twisted:
VoiP-Τηλ.-Skype
discopatra
Άβαταρ μέλους
disco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1742
Εγγραφή: 11 Ιούλ 2005, 09:10
Τοποθεσία: Πατρα

Δημοσίευσηαπό freeandrew » 09 Φεβ 2007, 13:30

Το θέμα είναι ότι αν το πάω στην αντιπροσωπεία θα πιάσει ελάχιστα χρήματα....Αν και είναι ατρακάριστο και άριστα συντηρημένο.
Μου αρέσει το αυτοκινητο μου και δεν θέλω να το πουλήσω. Ευελπιστώ να μην έχει μεγάλη ζημιά και κυρίως αν μπορεί να επισκευαστει σωστα ωστε να μην εμφνιστεί σε σύντομο χρονικο διάστημα. Γιατί απο αυτά που ακούω αν πειραχτεί απο μάστορα το φρι θα ξανααρρωστήσει σίγουρα.....
Θα ειμαι προσεκτικός αυτές τις μέρες και θα σας ενημερώσω....
Άβαταρ μέλους
freeandrew
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: 05 Ιουν 2006, 23:24

Επόμενο

Επιστροφή στο Freelander

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 5 επισκέπτες