Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

ΑΓΟΡΑ 4Χ4 ΔΥΣΚΟΛΗ ΑΠΟΦΑΣΗ

4x4 βελτιώσεις, tips, συμβουλές κ.α.

ΑΓΟΡΑ 4Χ4 ΔΥΣΚΟΛΗ ΑΠΟΦΑΣΗ

Δημοσίευσηαπό danai » 27 Φεβ 2007, 12:43

Καλημέρα σε όλους. Παρακολουθώ το forum σας εδώ και λίγο καιρό και πραγματικά αποτελείτε πηγή γνώσεων και πληροφοριών για τους αδαείς. Θα ήθελα λοιπόν τα φώτα σας και τη γνώμη σας σε σχέση με την αγορά 4Χ4 που πρόκειται να κάνω. Οι απαιτήσεις μου είναι πολύ συγκεκριμένες. Θα πρέπει να έχει ένα δυνατό κινητήρα ώστε να μη σέρνεται στις προσπεράσεις και στα δύσκολα, όπως επίσης και να έχει καλή τελική γιατί μ' αρέσει η ταχύτητα. Το ξέρω βέβαια ότι στα 4Χ4 δεν έχεις δυνατότητα για μεγάλες ταχύτητες, αλλά ότι κερδίσουμε καλό είναι. Να έχει "αργό", πολύ βασικό αφού πρόκειται να έλξει σκάφος. ( έχουμε αφήσει λάστιχα και δίσκο στις γλίστρες της Χαλκιδικής με το επιβατικό.) Τέλος όσον αφορά στο κόστος αγοράς, να μην ξεφεύγει πάνω από τις 32-33 χιλιάδες ευρώ.
Μάλλον ζήτάω πολλά αφού τα περισσότερα SUV ή 4Χ4 με αξιοπρεπείς επιδόσεις δεν έχουν πλέον "αργό" κι αυτά που έχουν, ξεφεύγουν στην τιμή. Σας προλαβαίνω όσον αφορά στο FORESTER το οποίο πληρεί τις προϋποθέσεις αλλά δεν μου αρέσει καθόλου εξωτερικά, οπότε αποκλείεται. Τελευταία και μετά την αγορά πολλών περιοδικών και ψάξιμο στο internet άρχισα να σκέφτομαι την αγορά του SORENTO αν και δεν το κρύβω πως έχω μεγάλη δυσπιστία όσον αφορά στα κορεάτικα. Απ' την άλλη, το RAV4 που "παίζει" ως εναλλακτική δεν έχει "αργό" και δεν πιστεύω τους πωλητές της TOYOTA ότι τα βγάζει πέρα στην έλξη. Ηθικά δε, δεν μου βγαίνει να δώσω ευρώ στην TOYOTA γιατί έχουν μια έπαρση απίστευτη και νομίζουν πως πουλάνε τουλάχιστον LEXUS. Εν πάσει περιπτώσει η ΚΙΑ παρουσιάζει σε λίγες μέρες το καινούργιο SORENTO στα 3.3 με 245 άλογα και τιμή γύρω στις 32000ευρώ. Να το τολμήσω? Έχετε να προτείνετε κάποια καλή εναλλακτική λύση? Καθε γνώμη σας είναι εκτιμητέα.
Συγγνώμη αν σας κούρασα αλλά πραγματικά δεν ξέρω τί να κάνω.
Άβαταρ μέλους
danai
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 26 Φεβ 2007, 14:12
Τοποθεσία: Ν.ΡΥΣΙΟ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

ΑΓΟΡΑ 4Χ4 ΔΥΣΚΟΛΗ ΑΠΟΦΑΣΗ

Δημοσίευσηαπό vagelis » 27 Φεβ 2007, 13:00

Ειχα ενα σπορταζ τρια χρονια και δεν ειχα κανενα προβλημα νομιζω οτι γιαυτα τα λεφτα ειναι πολυ καλη αγορα.
Μ'αυτα τα λευτα μπορεις να παρεις και πολυ καλλο μεταχειρισμενο γραν τσεροκυ η λαντροβερ τα οποια εχουν αργα και πιστευω οτι εχουν καλυτερη τιμη μεταπωλησης
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό pajino » 27 Φεβ 2007, 13:29

Θεωρώ ότι το sorento είναι μία καλή και τίμια πρόταση... :wink:
pajino
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: 14 Σεπ 2005, 12:23
Τοποθεσία: Πάτρα

γειαααα

Δημοσίευσηαπό tm » 27 Φεβ 2007, 16:12

Λογο του οτι ψαχνω και εγω για 4χ4 και ζητησα πολλες γνωμες, παρα πολλοι μου μιλησαν με καλα λογια για το sorento και ιδιαιτερα για της εκτος δρομου ικανοτητες του. Καλη συνεχεια. :wink:
Άβαταρ μέλους
tm
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 118
Εγγραφή: 10 Δεκ 2005, 12:02

Δημοσίευσηαπό xtrail » 27 Φεβ 2007, 16:40

Οπως είπανε και οι προηγούμενοι το sorento ειναι μάλλον η σωστή λύση (ίσως και σε ντιζελ). Ο ενδιασμός σου για το ότι ειναι ΚΙΑ ίσως να ειναι βάσιμος σε σχέση με μεταπωλητική αξία.
Οπως είπες για το RAV οι πωλητές έχουν "μύτη ψηλά", λες και ειναι δικιά τους η εταιρία
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό 9mm » 27 Φεβ 2007, 16:49

Φιλε μου ειχε ο πεθερος μου sorento 2,5 diesel ex και σου λεω οτι το ¨πραμα¨ δεν παιζετε!!φοβερη ροπη 33 κιλα ειναι αυτα πολυ καλο αργο γρηγορο lsd πισω διαφορικο και αξιοπιστο Α!! και φοβερο αυτοματο σασμαν!παρεπιπτοντος τραβηξα καποιες φορες το φουσκοτο μου οχι κατι πολυ μεγαλο βεβαια αλλα ηταν σαν να μην υπηρχε τιποτα πισω.τωρα αν δεν μπορεις diesel πιστευω οτι και η βενζινοκινητη εκδοση μπορει να κανει θαυματα.
9mm
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: 21 Νοέμ 2004, 21:28

Δημοσίευσηαπό teroulas » 27 Φεβ 2007, 17:08

Sorento δαγκωτό!
Κάνε πρώτα ένα τεστ drive κα ιθα σου φύγουν όλες οι αναστολές (διαφορισμού) :D
Δαμιανός
Άβαταρ μέλους
teroulas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: 20 Μάιος 2004, 08:54
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευσηαπό danai » 27 Φεβ 2007, 17:50

Θα το δοκιμάσω σε 10 μέρες που έρχεται το καινούργιο. Όσο για το diesel το φλερτάριζα πολύ αλλά με το νέο νόμο σφίγγουν τα πράγματα και δεν "λέει" να κατεβαίνεις στην πόλη με την ψυχή στο στόμα και να φοβάσαι μήπως φάς κανένα πρόστιμο. Εκτιμώ ιδιαίτερα τα σχόλιά σας.
Άβαταρ μέλους
danai
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 26 Φεβ 2007, 14:12
Τοποθεσία: Ν.ΡΥΣΙΟ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό thanos52 » 27 Φεβ 2007, 22:40

Εγώ ήμουν πολέμιος των κορεάτικων αυτοκινήτων το προηγούμενο αυτοκίνητο μου ford modeo 1800 cc και αγόρασα το sorento 3,5 έχω μια εβδομάδα περίπου που μου ανήκει , δεν παίζεται και εγώ είχα τις ίδιες ανάγκες (αργό σκάφος ταξίδια οικογένεια ταχύτητα) και τον ίδιο συλλογισμό (μα να αγοράσω εγώ κορεάτικο ποτέ ) και επίσης δοκίμασα τα πάντα μέχρι 45,000 ευρώ στις 32000 ευρώ δεν έχει συναγωνισμό δεν λέω για το 2,4 η το 2,5 ντίζελ μιλάω πάντα για το 3,5 το ιδανικότερο
Και μη νομίζεις ότι καίει ότι βρει μπροστά του το πήγαινα με 140 χιλ και με ξόδεψε λιγότερο από 9/100 λίτρα λιγότερα από ένα τεριος 1500 με τα ίδια χιλ.
Άντε γεια .
Άβαταρ μέλους
thanos52
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 07 Ιαν 2007, 10:59
Τοποθεσία: ΒΟΛΟΣ

Δημοσίευσηαπό danai » 28 Φεβ 2007, 09:50

thanos52 έγραψε:Εγώ ήμουν πολέμιος των κορεάτικων αυτοκινήτων το προηγούμενο αυτοκίνητο μου ford modeo 1800 cc και αγόρασα το sorento 3,5 έχω μια εβδομάδα περίπου που μου ανήκει , δεν παίζεται και εγώ είχα τις ίδιες ανάγκες (αργό σκάφος ταξίδια οικογένεια ταχύτητα) και τον ίδιο συλλογισμό (μα να αγοράσω εγώ κορεάτικο ποτέ ) και επίσης δοκίμασα τα πάντα μέχρι 45,000 ευρώ στις 32000 ευρώ δεν έχει συναγωνισμό δεν λέω για το 2,4 η το 2,5 ντίζελ μιλάω πάντα για το 3,5 το ιδανικότερο
Και μη νομίζεις ότι καίει ότι βρει μπροστά του το πήγαινα με 140 χιλ και με ξόδεψε λιγότερο από 9/100 λίτρα λιγότερα από ένα τεριος 1500 με τα ίδια χιλ.
Άντε γεια .


Κι εγώ έχω δοκιμάσει τα περισσότερα που κυκλοφορούν σ' αυτές τις τιμές. Τέλος πάντων ενισχύεται η αρχική μου απόφαση για SORENTO. Το 2.4 απ' ότι μου είπε ο πωλητής στην ΚΙΑ το καταργούν και βγάζει το 3.3 με 245 άλογα και 40 κιλά ροπής. Αυτό σκέφτομαι. Όσο για την κατανάλωση, αν πηγαίνεις σε πολλά κυβικά είναι κάτι το οποίο αποδέχεσαι. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Άβαταρ μέλους
danai
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 26 Φεβ 2007, 14:12
Τοποθεσία: Ν.ΡΥΣΙΟ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό donald » 28 Φεβ 2007, 11:11

thanos52 έγραψε:Εγώ ήμουν πολέμιος των κορεάτικων αυτοκινήτων το προηγούμενο αυτοκίνητο μου ford modeo 1800 cc και αγόρασα το sorento 3,5 έχω μια εβδομάδα περίπου που μου ανήκει , δεν παίζεται και εγώ είχα τις ίδιες ανάγκες (αργό σκάφος ταξίδια οικογένεια ταχύτητα) και τον ίδιο συλλογισμό (μα να αγοράσω εγώ κορεάτικο ποτέ ) και επίσης δοκίμασα τα πάντα μέχρι 45,000 ευρώ στις 32000 ευρώ δεν έχει συναγωνισμό δεν λέω για το 2,4 η το 2,5 ντίζελ μιλάω πάντα για το 3,5 το ιδανικότερο
Και μη νομίζεις ότι καίει ότι βρει μπροστά του το πήγαινα με 140 χιλ και με ξόδεψε λιγότερο από 9/100 λίτρα λιγότερα από ένα τεριος 1500 με τα ίδια χιλ.
Άντε γεια .


Το να καταλήξει ένας κάτοχος MONDEO να πάρει SORENTO είναι μια απόφαση με πολύ βαρύτητα γιατί οι εμπειρίες από το συγκεκριμένο αμάξι σε κάνουν πολύ απαιτητικό στις επόμενες επιλογές αγοράς αυτοκινήτου και ακόμη περισσότερο όταν πρόκειται για τζιπ.
Ως κάτοχος και των δύο παραπάνω αυτοκινήτων δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η FORD δεν έφτιαξε ένα τζιπ σαν το SORENTO ώστε να συνεχίσει την επιτυχία του MONDEO και στα 4χ4 της.
Άβαταρ μέλους
donald
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: 26 Μάιος 2006, 13:05
Τοποθεσία: Πολίχνη Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό thanasisvr » 28 Φεβ 2007, 11:21

danai έγραψε:Θα το δοκιμάσω σε 10 μέρες που έρχεται το καινούργιο. Όσο για το diesel το φλερτάριζα πολύ αλλά με το νέο νόμο σφίγγουν τα πράγματα και δεν "λέει" να κατεβαίνεις στην πόλη με την ψυχή στο στόμα και να φοβάσαι μήπως φάς κανένα πρόστιμο. Εκτιμώ ιδιαίτερα τα σχόλιά σας.

Ποιό νέο νόμο ρε παιδιά; Έχετε ακούσει κάτι; :shock:
Άβαταρ μέλους
thanasisvr
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: 12 Δεκ 2006, 19:09
Τοποθεσία: ΩΡΑΙΟΚΑΣΤΡΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό danai » 28 Φεβ 2007, 12:16

thanasisvr έγραψε:
danai έγραψε:Θα το δοκιμάσω σε 10 μέρες που έρχεται το καινούργιο. Όσο για το diesel το φλερτάριζα πολύ αλλά με το νέο νόμο σφίγγουν τα πράγματα και δεν "λέει" να κατεβαίνεις στην πόλη με την ψυχή στο στόμα και να φοβάσαι μήπως φάς κανένα πρόστιμο. Εκτιμώ ιδιαίτερα τα σχόλιά σας.

Ποιό νέο νόμο ρε παιδιά; Έχετε ακούσει κάτι; :shock:


Διάβασα πρόσφατα στο 4Χ4(περιοδικό) αν θυμάμαι καλά ότι ψηφίστηκε νόμος που απαγορεύει ρητά την κυκλοφορία των diesel εντός Αθηνών και Θεσσαλονίκης. Πρόκειται να ενταχθεί στο νέο κώδικα οδικης κυκλοφορίας και προβλέπεται πρόστιμο 160 ευρώ και αφαίρεση πινακίδων και άδειας κυκλοφορίας για ένα μήνα. Μάλιστα στο περιοδικό έκαναν μνεία του νόμου σε δύο διαφορετικά σημεία. Το πρόσεξα γιατί η αρχική μου σκέψη ήταν για το NAVARA ή κάποιο ανάλογο diesel και διαβάζοντας τα σχετικά μου κόπηκε η όρεξη. Κι από άλλους άκουσα ότι ήδη η τροχαία σταματάει αυτοκίνητα diesel και κόβουν κλήσεις άν τους τσακώσουν μέσα στην πόλη.
Όλοι πάνε μπροστά εμείς στην Ελλάδα κλασσικά πάμε πίσω.
Άβαταρ μέλους
danai
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: 26 Φεβ 2007, 14:12
Τοποθεσία: Ν.ΡΥΣΙΟ-ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευσηαπό xtrail » 28 Φεβ 2007, 13:29

danai έγραψε:
thanasisvr έγραψε:Ποιό νέο νόμο ρε παιδιά; Έχετε ακούσει κάτι; :shock:

Διάβασα πρόσφατα στο 4Χ4(περιοδικό) αν θυμάμαι καλά ότι ψηφίστηκε νόμος που απαγορεύει ρητά την κυκλοφορία των diesel εντός Αθηνών και Θεσσαλονίκης. Πρόκειται να ενταχθεί στο νέο κώδικα οδικης κυκλοφορίας και προβλέπεται πρόστιμο 160 ευρώ και αφαίρεση πινακίδων και άδειας κυκλοφορίας για ένα μήνα. Μάλιστα στο περιοδικό έκαναν μνεία του νόμου σε δύο διαφορετικά σημεία. Το πρόσεξα γιατί η αρχική μου σκέψη ήταν για το NAVARA ή κάποιο ανάλογο diesel και διαβάζοντας τα σχετικά μου κόπηκε η όρεξη. Κι από άλλους άκουσα ότι ήδη η τροχαία σταματάει αυτοκίνητα diesel και κόβουν κλήσεις άν τους τσακώσουν μέσα στην πόλη.
Όλοι πάνε μπροστά εμείς στην Ελλάδα κλασσικά πάμε πίσω.

Το πρόστιμο και η επιπτώσεις υπήρχαν και πριν. Δεν άλλαξε κάτι. Πάντως δεν έχω δει ανάλογους ελέγχους στην πόλη μας (έχω ακούσει κι εγώ βέβαια πως κάνουν, αλλά.....)
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευσηαπό nntezan » 28 Φεβ 2007, 17:29

Ερώτηση: Πως έμαθες ότι το sorento το 3,3 θα στοιχίζει γύρω στα 32.000, γιατί πήρα τηλ. στον Δάβαρη κ΄ απ΄ ότι είπαν μάλλον θα ξεπεράσει τα 38.000. Πάντως τα 195 αλογάκια τα κάνεις εύκολα 250.
Άβαταρ μέλους
nntezan
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: 25 Φεβ 2007, 18:21
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ


Επιστροφή στο 4x4 Forum

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 45 επισκέπτες