Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

1o Trail Ride ...να μπω;

Τα πάντα για τους μηχανοκίνητους Μαραθώνιους, όπου συμμετέχουν μοτοσικλέτες και αυτοκίνητα με βασικό στοιχείο την σβελτάδα και την πλοήγηση

1o Trail Ride ...να μπω;

Δημοσίευσηαπό patrinos » 22 Μαρ 2007, 01:40

Θελω τη βοηθεια σας και την εμπειρια σας.Σκεφτομαι να παρω το ΤΤ-R μου και να συμμετασχω για ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ (σε οποιοδηποτε αγωνα)στο Trail Ride της Πατρας τέλη Απριλη...Ολα καλα μεχρι εδω.ΓΟΥΣΤΑΡΩ να μπω και να το διασκεδασω...τερματισω δεν τερματισω,δεν με νοιαζει αρκει να το διασκεδασω. :D
Εχουμε και λεμε λοιπον.Μηχανη το TT-R 600 μανιβελάτο με λαστιχα Τ63 καλης καταστασης.Στολη-μποτα-εξοπλισμος ασφαλειας ΚΟΜΠΛΕ.
Τι αλλο θα χρειαστω;.............. :?:
Το ΤΤ θα τα βγαλει τα χιλιομετρα ,γιατι δεν γνωριζω τι δυσκολια εχει η διαδρομη...
Τι δεν εχω;Πολλα.Εμπειρια στο χωμα ακρωωωως ερασιτεχνικη και εντουροβολτας...Το road book ενας θεος ξερει που θα το στηριξω,εστω και σε Α4...Εχω ντεποζιτο 20λιτρο εξτρα.Να βαλω αυτο ή να αφησω το μαμισιο 10λιτρο;Απο εφυγρανση αναβατη,περα απο τη λασπουρα που πιθανον θα φαω...τι αλλο θα χρειαστω; Και για να εχουμε και τα καλα ρωτηματα,διαβασα οτι η διαδρομη ειναι περι τα 150χλμ.Που σημαινει πόσες ωρες στα βουνα;Απο στασεις τι παιζει;Απο βοηθεια αν χρειαστει κατι;Εστω λαστιχο πχ ή...ξερω γω; :roll: Και απο κοστος συμμετοχης;Απο εγγραφα τι χρειαζομαι;Τιποτα ειδικες καρτες λεω και τετοια...
Πολλα τα ερωτηματα παιδια αλλά νε με συμπαθάτε λογω απειριας...
Αντε για πειτε γιατι πολυ το θελω να συμμετασχω,αλλά δεν ξερω αν μπορω... Μην παω και δεν εχω και μια αποψη για το τι παιζει...
Kώστας
Άβαταρ μέλους
patrinos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 01 Απρ 2005, 19:50
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: 1o Trail Ride ...να μπω;

Δημοσίευσηαπό drMel » 22 Μαρ 2007, 02:06

www.aodp.gr

και μην τα ρωτήσεις όλα με την μία, πάρε και καμιά ανάσα
drMel
 

Δημοσίευσηαπό doc » 22 Μαρ 2007, 09:04

φυσικά και θα μπεις!
Άβαταρ μέλους
doc
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2118
Εγγραφή: 16 Μαρ 2004, 12:41
Τοποθεσία: Εντός / Εκτός / επί τα αυτά

Δημοσίευσηαπό patrinos » 22 Μαρ 2007, 11:53

Aντε...για να δούμε τι θα δουμε... :D
Kώστας
Άβαταρ μέλους
patrinos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 01 Απρ 2005, 19:50
Τοποθεσία: Πάτρα

Αν θα μπείς λέει ...

Δημοσίευσηαπό geco » 22 Μαρ 2007, 14:43

Καλώστονε !!!

Ρε παλληκάρι τι λές τώρα;

Μας έφαγες τα .. συκώτια τόσο καιρό να ρωτάς τα πάντα, τι να πάρω και πόσα να δώσω και τι θα το κάνω και το θέλω και φτηνό και το θέλω και καλό και, και, και, και ....

Και το σκέφτεσαι ακόμα;

Θα έρθεις αλλοιώς θα έρθουμε στην Πάτρα και θα σε πάρουμε ΣΗΚΩΤΟ !!!

Μην κωλώνεις με τίποτα ! Προπονήσου, ενημερώσου, ρώτησε, μάθε, οργανώσου και βουρρρρρρρρρρ !


Πάρε και κανένα road book από πέρισυ να πας να το κάνεις και να διαβάζεις να δεις πως είναι ...

Ρώτα τους Πατρινούς Καρκάτσα, Αλ. Νικολάου, Λ. Μαρουλάκη να σου εξηγήσουν το ... όνειρο.

Ρώτα πολύ και παντού και θα την βρείς την άκρη !

Άντε !!!
Ένας στο χώμα - χιλιάδες στον αγώνα !
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Re: Αν θα μπείς λέει ...

Δημοσίευσηαπό patrinos » 22 Μαρ 2007, 15:37

geco έγραψε:Καλώστονε !!!

Ρε παλληκάρι τι λές τώρα;
Θα έρθεις αλλοιώς θα έρθουμε στην Πάτρα και θα σε πάρουμε ΣΗΚΩΤΟ !!!

Πάρε και κανένα road book από πέρισυ να πας να το κάνεις και να διαβάζεις να δεις πως είναι ...

Ρώτα πολύ και παντού και θα την βρείς την άκρη !

Άντε !!!


Σηκωτο ΜΟΝΟ αν εχετε φαει πολυ...Αλλιως ξεχασε το... Ειμαι κοντός για το βαρος μου...:lol: :lol: :lol: :lol: Περα απο την πλακα ,μαλλον θα ερθω κι εγω να εγκαινιασω και το ΤΤ στον καταλληλοτερο χωρο.Αυτο με το road book το εχω στο σχεδιο,ετσι για μια πρωτη γευση.Πιστευω θα τα πουμε και "μεσα".Να ειστε καλα και thanks που βοηθατε :wink:
Kώστας
Άβαταρ μέλους
patrinos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 01 Απρ 2005, 19:50
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Αν θα μπείς λέει ...

Δημοσίευσηαπό LC8er » 22 Μαρ 2007, 16:06

patrinos έγραψε:
geco έγραψε:
Ρώτα πολύ και παντού και θα την βρείς την άκρη !

Άντε !!!


Σηκωτο ΜΟΝΟ αν εχετε φαει πολυ...Αλλιως ξεχασε το... Ειμαι κοντός για το βαρος μου...:lol: :lol: :lol: :lol: Περα απο την πλακα ,μαλλον θα ερθω κι εγω να εγκαινιασω και το ΤΤ στον καταλληλοτερο χωρο.Αυτο με το road book το εχω στο σχεδιο,ετσι για μια πρωτη γευση.Πιστευω θα τα πουμε και "μεσα".Να ειστε καλα και thanks που βοηθατε :wink:


Δοκίμασε να τοποθετήσεις και ένα "ποδηλατικό" κοντεράκι, θα σου χρειαστεί...
LC8er
xrepia.gr-SCRAT team
_________________
Άβαταρ μέλους
LC8er
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: 29 Δεκ 2004, 14:42
Τοποθεσία: ανατολικά...

Re: Αν θα μπείς λέει ...

Δημοσίευσηαπό patrinos » 22 Μαρ 2007, 20:35

LC8er έγραψε:
patrinos έγραψε:
geco έγραψε:Δοκίμασε να τοποθετήσεις και ένα "ποδηλατικό" κοντεράκι, θα σου χρειαστεί...

Oποιοδηποτε;Προτεινεις καποιο συγκεκριμενο;...Επίσης ξερει κανεις που μπορω να βρω θηκη για road book...απο internet ή καπου αλλου;Γιατι αν βρεξει ... :( μόνο road book δεν θα εχω...
Υ.Γ.Τι ειναι αυτη η "τουλιπα" που ακουω συνεχως;... :roll: :roll: :?:
Kώστας
Άβαταρ μέλους
patrinos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 01 Απρ 2005, 19:50
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Αν θα μπείς λέει ...

Δημοσίευσηαπό drMel » 23 Μαρ 2007, 00:53

patrinos έγραψε:Υ.Γ.Τι ειναι αυτη η "τουλιπα" που ακουω συνεχως;


http://www.off-road.gr/PNphpBB2-viewtop ... rt-75.html

ανάμεσα στις φωτο υπάρχουν τουλίπες, κομμάτια του road book ενός αγώνα. Σε κάθε σημείο της διαδρομής που πρέπει να σου υποδειχτεί κάτι δημιουργείται μια τουλίπα που έχει όπως βλέπεις τα ολικά, μερικά χλμ του σημείου, παρατηρήσεις και υποδείξεις ώς προς την κατεύθυνση που πρέπει να πάρεις.

αυτά
drMel
 

Δημοσίευσηαπό patrinos » 24 Μαρ 2007, 09:04

Ok...Καταλαβα. :wink: Να ρωτησω και κατι αλλο...Ο χιλιομετρητής του ΤΤ δεν κανει για μετρηση της διαδρομής;Οι μετρησεις που κανουν οι διοργανωτες με ποιο "μεσο-οργανο" γινονται;Γιατι -αν εχω καταλαβει σωστα-,στα trail rides ειναι ΒΑΣΙΚΟ το θεμα πλοηγησης και επ'ακριβως μετρησης αποστασης σε σχεση με χρονικο διαγραμμα... :?:
Kώστας
Άβαταρ μέλους
patrinos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 01 Απρ 2005, 19:50
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό xtrail » 24 Μαρ 2007, 11:35

Έχοντας εμπειρία από έναν μόνο αγώνα (με αυτοκίνητο) αλλά διαβάζοντας αρκετά από αυτά που γράφονται:
1. Επειδή ειναι αρχη και δεν θέλεις να μπεις αμεσα σε έξοδα μην αγοράζεις περιττά πράγματα. Ο χιλιομετρητης σου σου κάνει μια χαρά αρκει να βρεις πόσο χάνει ώστε να υπολογίζεις που περίπου ειναι το σημείο που ψάχνεις. Η δυσκολία ειναι περισσότερο σε σημεία της τάξης των 30-90μέτρων (0,03-0,09 στο δρομοβιβλίο).
2. Γενικά έχεις ανοιχτά τα μάτια και το μυαλό. Ο διοργανωτής πάντα βάζει πονηρά σημεία που μπορεί να χάσεις αν δεν προσέξεις. Κανονικά σημειώνει όλους τους δρόμους και μονοπάτια που συναντάς καθώς και σημεία (πινακίδες, δέντρα, βράχια, εκκλησάκια κλπ) που σε βοηθάνε. ΑΝ χάσεις την είσοδο σε έναν δρόμο κοιτάς σε πόση απόσταση ειναι το επόμενο και κρίνεις...αν ειναι κοντά συνεχίζεις...το λάθος θα φανεί άμεσα!!!
3. Για το roadbook συνήθως για τις μηχανές δίνεται ρολλό (έτσι έχω διαβάσει) οπότε θέλεις μια θήκη κατάλληλη. Προσοχή κι εδώ να μην ξεχνας να προχωράς το δρομοβιβλίο!!!
Καλή επιτυχία :D
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
xtrail
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2589
Εγγραφή: 20 Απρ 2003, 10:16
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Με φόραααααααααααα !!!

Δημοσίευσηαπό geco » 24 Μαρ 2007, 11:53

patrinos έγραψε:Ok...Καταλαβα. :wink: Να ρωτησω και κατι αλλο...Ο χιλιομετρητής του ΤΤ δεν κανει για μετρηση της διαδρομής;Οι μετρησεις που κανουν οι διοργανωτες με ποιο "μεσο-οργανο" γινονται;Γιατι -αν εχω καταλαβει σωστα-,στα trail rides ειναι ΒΑΣΙΚΟ το θεμα πλοηγησης και επ'ακριβως μετρησης αποστασης σε σχεση με χρονικο διαγραμμα... :?:


Καλά κατάλαβες η ΠΛΟΗΓΗΣΗ είναι ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ !

Τα πράγματα που χρειάζεσαι, όπως θα διαπιστώσεις λίγο αργότερα που θα ... κολλήσεις, είναι μιά θήκη γιά Roadbook και ένα οδόμετρο ακριβείας.

Τα καλύτερα είναι το ηλεκτροκίνητο της Touratech και το ΙΜΟ 100R50!

Όπως έχω εξηγήσει σε πολλές ερωτήσεις είναι απαραίτητη η ακρίβεια του οδομέτρου γιατί το roadbook είναι γραμμένο με ακρίβεια 10μέτρων.

Είναι ακόμη απαραίτητη η δυνατότητα προσθαφαίρεσης της ένδειξης του οδομέτρου γιά να διορθώνεις συνεχώς λάθη και μικροαποκλίσεις ώστε να ακολουθείς με ακρίβεια τις ενδείξεις του roadbook και να προσαρμόζεις το οργανό σου με αυτές.

Μπορείς να κάνεις συμβιβασμούς με ποδηλατικό κοντεράκι και πλαστική θήκη roadbook αλλά αργά ή γρήγορα θα τα πληρώσεις τα καλά όργανα γιά να μην χάνεσαι (πολύ) και γιά να το φχαριστιέσαι περισσότερο !

Και μην το συζητάς, σηκωτό θα σε πάρουμε !

Γιατί λυώνουμε στα Joe Weider νομίζεις ;
Ένας στο χώμα - χιλιάδες στον αγώνα !
Άβαταρ μέλους
geco
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 1523
Εγγραφή: 03 Μαρ 2004, 13:47
Τοποθεσία: Όπου έχει χώμα !

Δημοσίευσηαπό Papasouzas » 24 Μαρ 2007, 20:42

Φίλε Πατρινέ μη μασας!
Κι εγώ θα τρέξω στην Πάτρα και δεν έχω κάνει ακόμα τίποτα με Roadbook και κοντεράκια!
(Εδώ θα μου πεις δεν έχω κάνει τίποτα ούτε με την οδήγηση μου τίποτα αλλά τέσπα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:)
Και γενικότερα επειδή θα είναι ο πρώτος μου αγώνας και είμαι πανάσχετος αν χρειαστείς παρέα για την διαδρομή εγώ είμαι εδώ! :wink: :wink: :wink:
(Εννοείται πως κι εγώ θέλω παρέα :lol: :lol: :lol: )
Όσο υπάρχει τράπουλα,θα βγένουνε ρηγάδες
κι όσο υπάρχουν δάσκαλοι θα βγαίνουν μαθητάδες!

TEAM 65- !!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Papasouzas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 769
Εγγραφή: 18 Ιαν 2007, 18:36
Τοποθεσία: Κάτω από τις λάσπες και το μηχανάκι απο πάνω!

Δημοσίευσηαπό patrinos » 25 Μαρ 2007, 19:02

Ok...Οπως το βλεπω μαλλον παρεα θα το πάμε. :D Αντε να δουμε.και να χαθουμε μη μασαμε.Θα παμε στο γυναικοχώρι οπου παιζει ψησταριά ΑΑΑ'... Μόνο ζημιωμενοι δεν θα βγουμε απο τον αγωνα.Πιστευω να το διασκεδασουμε οσο μπορουμε. :!: :!: :!: Αντε να δουμε
Υ.Γ.Βρε συ geco...Ειπες κατι και με...εφτιαξες.Οτι θα κολλησω με τα τρεϊλ ράιντς.Λες και διαβάζεις τη σκεψη μου. :wink:
Kώστας
Άβαταρ μέλους
patrinos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 01 Απρ 2005, 19:50
Τοποθεσία: Πάτρα

Δημοσίευσηαπό Papasouzas » 25 Μαρ 2007, 20:21

Θα τα πούμε από κοντά τότε!
Όσο υπάρχει τράπουλα,θα βγένουνε ρηγάδες
κι όσο υπάρχουν δάσκαλοι θα βγαίνουν μαθητάδες!

TEAM 65- !!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Papasouzas
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 769
Εγγραφή: 18 Ιαν 2007, 18:36
Τοποθεσία: Κάτω από τις λάσπες και το μηχανάκι απο πάνω!

Επόμενο

Επιστροφή στο Trail Ride, Rally Raid & Cross Country Rally

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 6 επισκέπτες