Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

problhma me GV diesel

problhma me GV diesel

Δημοσίευσηαπό neo_GV » 07 Ιαν 2008, 14:52

exw ena neo GV diesel me 10.000km kai exw antimetopisei 2 fores problhma me to solhna tou intercooler. To colaro sthriksis tou solina xalaronei kai xanete h sumpiesh.
H egkihsh mou kalypse kai tis dyo fores thn episkeuh. Sto synergrio mou eipan oti de tha to kasnapatho
to exei antimetopisei ayto kanenas allos?
Άβαταρ μέλους
neo_GV
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 05 Δεκ 2007, 09:37
Τοποθεσία: Hrakleio

problhma me GV diesel

Δημοσίευσηαπό k.l. » 07 Ιαν 2008, 17:50

Για το συγκεκριμένο θέμα υπάρχει ανάκληση της Suzuki που αντικαθιστά το συγκεκριμένο κολαρο με άλλο διαφορετικής σχεδίασης στο άκρο που είναι στη μεριά του turbo. Στις οδηγίες για την ανάκληση έδινε συγκεκριμένη ροπή σύσφιξης η οποία όμως είναι πολύ μικρή και ο μηχανικός μου το εσφιξε όσο έπερνε με το χέρι. Πρίν την αλλαγή και εμένα είχε φύγει μια φορά αλλά μετά δεν ξαναντιμετώπισα πρόβλημα. Για ψάξτο λιγο για να δείς αν φοράς το βελτιωμένο κολάρο ή το παλιό!
Άβαταρ μέλους
k.l.
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 13 Απρ 2007, 11:09
Τοποθεσία: Χαλκίδα

problhma me GV diesel

Δημοσίευσηαπό neo_GV » 08 Ιαν 2008, 11:51

Για την ανάκληση, έχω να πω ότι έκανα το λάθος και αγόρασα το αυτοκίνητο μου απο την Autoprofit, η οποία δεν ενημερώνει για ανακλήσεις ή τουλάχιστον δεν ενημέρωσε ποτέ εμένα, με αποτέλεσμα να μείνω στο δρόμο από αυτή τη ζημιά. Και δε με ενημέρωσε ούτε για την άλλη ανάκληση που είχε εκδόσει η Suzuki για την μόνωση της πλεξούδας ηλεκτρικών.
Συμβουλή προς μελλοντικούς αγοραστές Suzuki, αν θελετε να αγορασετε αμάξι απο αυτούς σκεφτείτε το καλά. Οι τύποι είναι αφερέγγυοι. Σου δίνουν αυτοκίνητο και σε ξεχνάνε. Επίσης η 3 ετής δωρεάν οδική βοήθεια που σου δίνουν δεν κάνει επαναπατρισμό, ενώ αυτή που δίνει ο Σφακιανάκης κάνει.

k.l. ευχαριστώ για την πληροφορία. Απο ότι είδα στο συνεργείο μου έχουν βάλει το βελτιωμένο κολάρο. Για να σιγουρευτώ οτι όλα ειναι ενταξει, το έλενξα μετά απο 2000km περίπου και είδα ότι έπερνε και άλλο σφίξιμο με το χέρι. Εσύ έχεις παρατηρήσει αν το βελτιωμένο κολάρο χαλαρώνει καθόλου με τα χιλιόμετρα;
Άβαταρ μέλους
neo_GV
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 05 Δεκ 2007, 09:37
Τοποθεσία: Hrakleio

problhma me GV diesel

Δημοσίευσηαπό k.l. » 08 Ιαν 2008, 11:58

Επειδή το σημείο ανεβάζει θερμοκρασία όντως ήθελε σφίξιμο μετά από 1000-1500 Χλμ. και μετά ξανα στα ίδια μέχρι να καθίσει καλά το πλαστικό στο μέταλλο του turbo και από φόβο περισότερο παρά από ανάγκη γιατί δεν ξαναπαρουσιασε πρόβλημα το ελέγχω ανα διαστήματα μαζί με τα λαδοξιδα του αυτοκινήτου.
Άβαταρ μέλους
k.l.
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: 13 Απρ 2007, 11:09
Τοποθεσία: Χαλκίδα

Δημοσίευσηαπό 4troxos » 08 Ιαν 2008, 12:48

Καλη χρονια σε ολους.
Φιλε K.L. πες μας αν θες τις εντυπωσεις σου απο το Diesel (εγω περιμενω το 5πορτο τον Μαρτιο.....), παει καλα?θορυβο κανει?καταναλωση?κιβωτιο ταχυτητων εχει μαλακωσει??
Άβαταρ μέλους
4troxos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 19:01

Δημοσίευσηαπό neo_GV » 08 Ιαν 2008, 13:23

4troxos έγραψε:Καλη χρονια σε ολους.
Φιλε K.L. πες μας αν θες τις εντυπωσεις σου απο το Diesel (εγω περιμενω το 5πορτο τον Μαρτιο.....), παει καλα?θορυβο κανει?καταναλωση?κιβωτιο ταχυτητων εχει μαλακωσει??


γεια σου 4τροχος
και εγω το 5θ εχω, αν εξεραίσω το προβλημα που είχα με το intecooler, το οποίο από ότι έχω δει το έχουν όλα αυτού του τύπου, το αμαξι είναι τελειο. Πάει πολύ καλά, κάνει λίγο θόρυβο, που δεν είναι καθόλου ενοχλητικός και μόνο στις χαμηκές ταχύτητες μέχρι περίπου 40 km/h. Πιο πάνω δε καταλαβαίνεις ότι ειναι diesel.
Οσο για την κατανάλωση, οι δυο μετρήσεις που έχω κάνει με φουλ γέμισμα ντεποζίτου είναι 8.1 και 8.5 lt/100 km.
Το κιβώτιο είχε μαλακώσει ήδη από τα πρώτα 2-3000km
Άβαταρ μέλους
neo_GV
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 05 Δεκ 2007, 09:37
Τοποθεσία: Hrakleio

Δημοσίευσηαπό 4troxos » 08 Ιαν 2008, 13:49

Ημουνα στο εξωτερικο αυτες στις ημερες και ειδα αρκετα NGV. Παρατηρησα οτι αλλα ακουγονταν πιο πολυ και αλλα σχεδον καθολου , φανταζομαι αυτο εχει να κανει εαν ειναι κρυος ο κινητηρας η ζεστος.
Άβαταρ μέλους
4troxos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 19:01

Δημοσίευσηαπό alex23 » 08 Ιαν 2008, 17:19

Suzuki: Ανάκληση αυτοκινήτων Grand Vitara 1.6 3D

Την ανάκληση αυτοκινήτων Suzuki Grand Vitara 1.6 3D για αλλαγή του σωλήνα καυσίμου ανακοίνωσε ο Γενικός Γραμματέας Καταναλωτή Γιάννης Οικονόμου. Η ανάκληση αφορά 1.285 οχήματα, με ημερομηνία παραγωγής από 6/2006 έως 7/2007.

Στα προαναφερόμενα οχήματα χρειάζεται να αντικατασταθεί ο σωλήνας καυσίμου, καθότι, λόγω του σχήματός του και σε συνδυασμό με τους κραδασμούς του κινητήρα, ενδέχεται να προκληθεί ρωγμή στην επιφάνειά του. Μακροχρόνια και παρατεταμένη χρήση στις παραπάνω συνθήκες ενδέχεται να μεγεθύνει τη ρωγμή και να προκληθεί διαρροή καυσίμου από το συγκεκριμένο σωλήνα. Μέχρι στιγμής δεν έχει αναφερθεί καμία περίπτωση ατυχήματος, που να σχετίζεται με το συγκεκριμένο θέμα.

Οι ιδιοκτήτες των ανωτέρω οχημάτων θα ενημερωθούν εγγράφως μέσω συστημένης επιστολής, ώστε να προσέλθουν στο δίκτυο Εξουσιοδοτημένων Επισκευαστών αυτοκινήτων Suzuki σε όλη την Ελλάδα, για να γίνουν οι απαραίτητες εργασίες στο όχημά τους, χωρίς καμία οικονομική επιβάρυνση.

Για περισσότερες πληροφορίες ή διευκρινήσεις οι καταναλωτές μπορούν να επικοινωνήσουν τηλεφωνικά με την 24ωρη γραμμή Εξυπηρέτησης Πελατών της εταιρείας Σφακιανάκης A.Ε.Β.E., στο τηλέφωνο 210 9988168.
Άβαταρ μέλους
alex23
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: 05 Δεκ 2007, 10:58
Τοποθεσία: μαρουσι

Δημοσίευσηαπό Dimis4X4 » 08 Ιαν 2008, 20:16

Φίλε neo_GV εγώ απλώς να σου αναφέρω πως με ενημερώσανε τηλεφωνικά από την ΑΥΤΟΠΡΟΦΙΤ για την ανάκληση που αφορά την αλλαγή της πλεξούδας του ESP και την έχω κάνει πάνω απο ένα μήνα. Οπότε αν και θα συμφωνήσω μαζί σου πως αν αγοράζεις από 2ρη εταίρία και όχι απο τον αντιπροσωπο να μην έχεις την αντιστοιχη εξυπερέτηση αλλά καλό είναι να μην γενιεκύουμαι....
Γιατί καλως ή κακώς κάθε επιλεγογή έχει και τα καλά της ή κακά της...
Grand Vitara 2.0 JLXEW

Δεν υπάρχει δεν μπορώ..... Μόνο δεν θέλω....

Μια μέρα χωρίς χαμόγελο είναι μια χαμένη μέρα !!!
Άβαταρ μέλους
Dimis4X4
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 15 Φεβ 2006, 03:19
Τοποθεσία: Athens

Μηπως μπορείτε να συμπεριλάβεται κάποια φώτο

Δημοσίευσηαπό vaxevana » 14 Ιαν 2008, 14:08

Καλημέρα σας, χρόνια πολλά με υγεία σε όλους,

Σε μένα η χρονιά ξεκίνησε καλά καθώς μόλις παραλάβαμε το καινούργιο GV 1.9 Diesel από την Auto Profit (δυστυχώς η επίσημη αντιπροσωπεία για να βάλει ESP/TC στην Diesel εκδοση ήθελε άλλα 4-5 χιλ. και μόνο μαζί με αυτόματο κιβώτιο ...).
Έπειτα απο επικοινωνία μαζί τους με ενημέρωσαν ότι έχουν φρονίσει ήδη για την ανάκληση
http://www.yme.gr/?getwhat=7&tid=200&aid=1155&id=
για την οποία αναφερθήκατε παραπάνω.

Θα ήθελα να ζητήσω, αν κάποιος μπορεί να βάλει κάποια φώτο που να φαίνεται το επίμαχο σημείο, ώστε να το ελέγχω μόνος μου περιοδικά.

Καλές εξορμήσεις σε όλους
Άβαταρ μέλους
vaxevana
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2007, 08:19
Τοποθεσία: Δράμα

Δημοσίευσηαπό 4troxos » 14 Ιαν 2008, 14:43

Φιλε vaxevana ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ.
Να σε ενημερωσω οτι το ngv ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟ DIESEL ΜΕ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ, εγω περιμενω το diesel Full (τον ιδιο εξοπλισμο που εχει και το Full στην εκδοση βενζινας).
Περιμενω εντυπωσεις .
Άβαταρ μέλους
4troxos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 19:01

Δημοσίευσηαπό vaxevana » 15 Ιαν 2008, 00:01

4troxos έγραψε:Φιλε vaxevana ΚΑΛΟΡΙΖΙΚΟ.
Να σε ενημερωσω οτι το ngv ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΣΤΟ DIESEL ΜΕ ΑΥΤΟΜΑΤΟ ΚΙΒΩΤΙΟ, εγω περιμενω το diesel Full (τον ιδιο εξοπλισμο που εχει και το Full στην εκδοση βενζινας).
Περιμενω εντυπωσεις .

Ευχαριστώ πολυ 4troxos
Μόλις γύρισα απο την πρώτη βόλτα με τη γυναίκα μου. Δεν πιάσαμε τα βουνα γιατι τα πρώτα 1000 χλμ θέλει ρονταρισμα (όπως γράφει στο βιβλιο) και είπα να μην το ζορίσω.
Οι πρώτες εντυπώσεις:
- Ακούγεται περισσότερο απο τα βενζινοκίνητα που είχα ή οδήγησα
- Μια χαρά τα πάει από γκάζια (είχα μερικές ανησυχίες γι'αυτό)
- Το κιβώτιο είναι αρκετά σκληρό και από 2->3 δείχνει να βρίσκει λιγάκι και μετά να μπαίνει
- Πολύ καλά κρατήματα (από όσο μπόρεσα να κρίνω βέβαια γιατί έβρεχε πολύ).
Τώρα το αμάξι που πήρα έχει τον πλήρη εξοπλισμό (σαν αυτό της βενζίνης) + θερμαινόμενα καθίσματα - multimedia cyberstation, στην τιμή που μου έδινε η επίσημη αντιπροσωπεία χωρίς ESP/TCS, Xenon, Ηλιοροφή, θερμαινόμενα καθίσματα, ξύλινη επένδυνση.
Όσο για το αυτόματο + ESP σε diesel, μου το πρότεινε η επίσημη αντιπροσωπία, 2 φορές, όταν ζήτησα ESP σε diesel.
Από που θα πάρεις το δικό σου;
Άβαταρ μέλους
vaxevana
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: 28 Νοέμ 2007, 08:19
Τοποθεσία: Δράμα

Δημοσίευσηαπό 4troxos » 15 Ιαν 2008, 00:08

Vaxevana
Το εχω παραγγειλει απο την επισημη αντιπροσωπεια!!!!!!!!!!!!!!

Δεν υπαρχει ανα την γη DIESEL ΑΥΤΟΜΑΤΟ ............μονο για σενα θα το παραγγελναν????????????τι να πω!!!!!
Άβαταρ μέλους
4troxos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 19:01

Δημοσίευσηαπό neo_GV » 15 Ιαν 2008, 12:29

φιλε vaxevana,
καλοριζικο και καλα ταξιδια με το νεο σου αμαξι
να το χαίρεσαι και να το απολαμβάνεις όπως και εγώ
συμφωνω με τον 4τροχο ότι το diesel δε βγαίνει σε αυτόματο,
το είχα ψαξει και εγώ, που τελικά πηρα την πλούσια έκδοση.
για τη φωτογραφία που ζήτησες σχετικά με το σωλήνα του intercooler θα έλεγα καλύτερα να επισκευτείς ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο για να στο δείξει ή/και να σου κάνει την αντικατάσταση με το βελτιωμένο υλικό.
Ειναι υπωχρεωμένοι στα πλαίσια την ανάκλησης.
Επίσης, αν δε το ξέρεις ήδη, για το αυτοκίνητο έχουν εκδοθεί άλλες δύο ανακλήσεις. Μια για την μόνωση μιας πλεξούδας ηλεκτρικών και μία για το ESP.
Αυτά,
καλά ταξίδια.
Άβαταρ μέλους
neo_GV
50cc moped
50cc moped
 
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: 05 Δεκ 2007, 09:37
Τοποθεσία: Hrakleio

Δημοσίευσηαπό 4troxos » 15 Ιαν 2008, 12:43

Kαλα .. με συγχωρειται..... καποιος παιρνει αμαξι ΤΩΡΑ και πρεπει να κυτταξει τις ανακλησεις που υπηρξαν καποια στιγμη στο παρελθον για το αυτοκινητο????????????? μα τι μοντελο ειναι 2006??????Επειτα αυτος που το πουλαει ,εστω και ετσι να ειναι ,δεν πρεπει να το δωσει "τακτοποιημενο"?????
λεω τωρα.......
Άβαταρ μέλους
4troxos
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 210
Εγγραφή: 22 Δεκ 2006, 19:01

Επόμενο

Επιστροφή στο Suzuki

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 4 επισκέπτες