Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

keeway dragon 250cc

Η μαμά τους ήταν μοτοσικλέτα, ο μπαμπάς τους αυτοκίνητο και τα βάφτισε τρελός παπάς !!!!

keeway dragon 250cc

Δημοσίευσηαπό sotiris » 04 Μάιος 2008, 02:31

Χαιρετίζω και εγώ την περίφημη παρέα σας και θα σας ιστορίσω τη δικιά μου περιπέτεια. Αγόρασα μια καινούρια γουρούνα keeway dragon 250cc από ένα κατάστημα της Θεσσαλονίκης. Την παίρνω με φορτηγό και την πηγαίνω σπίτι. Εκεί ανεβαίνω για πρώτη φορά και την οδηγώ κάτι δεν μ’άρεσε. Χτυπούσε κάτι πολύ έντονα και ένιωθα σαν να κυλούσε πάνω σε γρανάζια. Την επιστέφω πίσω και μου λέει έτσι είναι αυτά. Ευκολόπιστος γύρισα πίσω. Έκανα περίπου 20 χιλιόμετρα και είχα χάσει καμιά δεκαριά βίδες, τα αντίβαρα του τιμονιού, έσπασε το κάλυμμα της αλυσίδας, τρύπησε το φλοτέρ της βενζίνης, μου έσβηνε εν κινήσει και δεν ξαναέπαιρνε αν δεν περνούσαν 5 λεπτά κ.α. πάω ξανά του τα λέω φωνάζει τον τεχνικό και μου λέει άφησε την δυο μήνες να ψάξω από πού τόσοι κραδασμοί.(Οι δυο μήνες γιατί λέει δεν μπορώ να ασχολούμαι συνέχεια με το δικό σου περιμένουν και άλλοι).
Φεύγω και ψάχνω μόνος μου. Βρήκα τον θόρυβο ότι τον έκανε από τον άξονα του πισινού φρένου κάτι έλειπε έβαλα μια ροδέλα και σταμάτησε. Οι ροδές ήταν εντελώς λασκαρισμένες από το κεντρικό μπουλόνι του άξονα, τα μπαλάκια τα μπροστινά ήταν λάσκα, η ευθυγράμμιση έγινε από τυφλό, η αντλία νερού έχανε και πάρα πολλά ακόμη υποδεέστερης σημασίας. Επισκεύασε ορισμένα από αυτά και το φλέγων θέμα του έντονου κραδασμού τίποτε. Με παρέπεμψε στον εισαγωγέα ‘ΚΑΡΑΘΑΝΑΣΗ’. Αυτός με τη σειρά του με έστειλε σε άλλο κατάστημα που μου ανέφερε ότι είναι τσακάλι.
Πήγα την καβάλησε και διαπίστωσε ότι έχει πολύ σοβαρό πρόβλημα και αφού τον περίμενα δυο εβδομάδες να αδειάσει λίγο το μαγαζί του για να την βάλει μέσα για να την ψάξει, την έβαλε και τον έψαχνε αυτή, αφού ούτε καν με την άκρη του ματιού του δεν την είδε.
Δε σας το κρύβω τσατίστικα και τους απείλησα ότι θα πάω σε δικηγόρο. Ηρθε φορτηγό του καραθαναση και την πηρέ από το σπίτι μου να την πάει στα Τρίκαλα να την κάνουν. Γράψε μου είπαν οτιδήποτε θες να ελέγξουμε να τα λύσουμε όλα. Αφού έμεινε και εκεί το ζωντανό τρεις εβδομάδες γύρισε. Ρώτησα τι είχε μου λέει δεν σε έβαλαν λάδια στο διαφορικό. Το ξανακαβαλάω και πάλι τα ιδία, ανύπαρκτη η διαφορά.
Από τους κραδασμούς έχει σπάσει η εξάτμιση, το ελατήριο του τεντωτήρα αλυσίδας, η πινακίδα του αριθμού κυκλοφορίας, αν το κουνήσω λίγο δεξιά αριστερά σβήνει και γενικά έχει γίνει το γουρουνάκι κομμάτια. Κάνω βόλτα και τα μάτια μου είναι στους καθρέπτες μη χάσω κανένα κομμάτι από αυτά που σπάνε και τι θα κάνω μετά.
Όποιος έχει ανάγκη από νεύρα, από διάθεση να φορτώνει το μηχανάκι σε ένα τρειλερ και να το γυρνάει από εδώ και από εκεί για να το φιλοξενούν για μήνες, από να ακούει οτιδήποτε παλαβομάρα κουβαλάει ο καθένας ας πάρει το καταπληκτικό keeway dragon. Εγώ το έχω οκτώ μήνες και ακόμη μια βόλτα δε το έκανα να το χαρώ.
Άβαταρ μέλους
sotiris
bicycle training wheels
 
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 04 Μάιος 2008, 02:10
Τοποθεσία: καλαμαρια θεσσαλονικη

Επιστροφή στο Quads

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 17 επισκέπτες