Off-Road.gr

Θέματα Ευρετήριο Δ. Συζήτησης Αρχεία

Discovery Vs Cherokee

Θέλετε να ρωτήσετε ή να μοιραστείτε κάτι που είναι άσχετο με τις μοτοσυκλέτες και τα τετρακίνητα; Στείλτε το εδώ!

Discovery Vs Cherokee

Δημοσίευσηαπό Skipper » 17 Δεκ 2004, 15:07

Mporei kapoios parakalo na mou afierosei merika lepta kai na mou pei tekmhriomena ti tha proteine apo thema discovery (metaxeirismenou panta mhlame me maximun budget 20.000) h apo jeep cherokee kai panta peripou sta 2000cc.

h alhtheia einai oti emena maresoun para poly ta discovery kai den ta sygkrino me kanena aythentiko 4x4 alla (me mia poly proxeirh ereyna agoras kai mia sxetikh mikrh 2 xronon empeiria se freelander tou 2000 h telos 99 an thymamai kala) parathro oti parousiazoun polla problhmata... bebaia diabazontas to forum sas oi elpides anapteronontai alla pragmatika tha ithela na xero prin probo se mia agora pou tha me odhghsei se adiexodo an exete kati na proteinetai?

merika stoixeia gia th xrhsh pou to thelo:

sthn polh den me apasxolei kathos douleyo kai drasthriopoioumai konta sto spiti mou, alla thelo na to xrhsimopoio gia taxidia kai off road perisotero gia apodraseis sth fysh para gia really tough things... an kai den tha ta apekleia sto mellon an mporeso na gnoristo me alla atoma sta idia endiaferonta kai se orgonomenes katastaseis!!!

tha ektimousa poly mia apanthsh

sas eyxaristo ek ton protairon
Skipper
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 17 Δεκ 2004, 14:42
Τοποθεσία: Peiraias

Δημοσίευσηαπό superspy » 17 Δεκ 2004, 15:46

Θα είμαι αντικειμενικός! :twisted: :twisted:
Φυσικά θα πάρεις Disco!

Δές εδώ http://www.off-road.gr/article220.html
και εδώ http://www.off-road.gr/article247.html
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό vagelis » 17 Δεκ 2004, 15:52

Φιλε γεια σου,εχω ενα disco v8 και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος,η γνωμη μου ειναι οτι και τα δυο αυτικινητα ειναι αξιολογα αλλα στην μεγαλη εκδοση,τα μικρα 2000-2400 ειναι ψιλοπεθαμενα αν αναλογιστη κανεις και το βαρος τους 2 τονοι,καταλαβαινης οτι σερνονται.
Ηγνωμη μου ειναι για τα παλιοτερα μοντελα γιατι το νεο disco δεν εχει κυκλοφορησει ακομα στην Ελλαδα,οσο για το καινουργιο τσεροκυ δεν ξερω αλλα σε ενα που μπηκα μου θυμιζε περισσοτερο SUV παρα καθαροαιμο τζιπ που οντως ειναι,πολυ πλαστικουρα και θα ελεγα οχι και καλης ποιοτητας,αυτα τα ολιγα απο μενα.
Αν σου ειναι ευκολο γραφε ελληνικα γιατι τα γκρικενγκλις κουραζουν.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Re: Discovery Vs Cherokee

Δημοσίευσηαπό iperodigos » 17 Δεκ 2004, 15:55

Skipper έγραψε:Mporei kapoios parakalo na mou afierosei merika lepta kai na mou pei tekmhriomena ti tha proteine apo thema discovery (metaxeirismenou panta mhlame me maximun budget 20.000) h apo jeep cherokee kai panta peripou sta 2000cc.

h alhtheia einai oti emena maresoun para poly ta discovery kai den ta sygkrino me kanena aythentiko 4x4 alla (me mia poly proxeirh ereyna agoras kai mia sxetikh mikrh 2 xronon empeiria se freelander tou 2000 h telos 99 an thymamai kala) parathro oti parousiazoun polla problhmata... bebaia diabazontas to forum sas oi elpides anapteronontai alla pragmatika tha ithela na xero prin probo se mia agora pou tha me odhghsei se adiexodo an exete kati na proteinetai?

merika stoixeia gia th xrhsh pou to thelo:

sthn polh den me apasxolei kathos douleyo kai drasthriopoioumai konta sto spiti mou, alla thelo na to xrhsimopoio gia taxidia kai off road perisotero gia apodraseis sth fysh para gia really tough things... an kai den tha ta apekleia sto mellon an mporeso na gnoristo me alla atoma sta idia endiaferonta kai se orgonomenes katastaseis!!!

tha ektimousa poly mia apanthsh

sas eyxaristo ek ton protairon



Eαν δεν σε νοιαζει να πας καθε τρεις και λιγο στο συνεργειο, να ταξιδευεις ανετα στις ευθειες αλλα παρα πολυ κουραστικα στις στροφες και ανηφορα αλλα και να λερωνεις το γκαραζ σου απο τα διαφορα υγρα που ανακαλυπτεις που και που κατω απο το αυτοκινητο σου,,τοτε παρε DISCOVERY Εαν θελεις να καις τα αντερα σου και να ταξιδευεις με πολυ θορυβο στεναχωρα καπως αλλα πιο καλα απο το Ντισκο με λιγο καλυτερες επιδοσεις στο οφροουντ,και να πληρωνεις και της Μιχαλους στην Κραισλερ στο σερβις τοτε παρε Τσεροκι ............

Αν θελεις κατι πιο απο ολα ....δες πρωτα Γκραντ Βιταρα μετα Κια Σπορτατζ.....και μετα ... Μαβερικ ....Φορεστερ.....Νισσαν Χτρειλ........και τελος Ραβ.....
iperodigos
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 533
Εγγραφή: 05 Ιουν 2004, 12:01

Δημοσίευσηαπό IKE » 17 Δεκ 2004, 16:10

Νομίζω το Discovery είναι καλύτερο και -υποκειμενικό- πολύ ωραιότερο.

Αν είχα τα λεφτά να το συντηρήσω εγώ το discovery Θα προτιμούσα απο τα 2.

Το μόνο του πρόβλημα είναι οι βλάβες αλλα οι ιδοκτήτες θα στα πουν καλύτερα.
Άβαταρ μέλους
IKE
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 760
Εγγραφή: 27 Φεβ 2003, 15:38
Τοποθεσία: ΒΑ Αττική

Δημοσίευσηαπό superspy » 17 Δεκ 2004, 16:14

Εν συντομία:
Πέρα απο τις αρχικές "παιδικές" ασθένειες που θα πρέπει τώρα να έχουν ξεπεραστεί, αν συντηρούνται σωστά δεν υπάρχει πρόβλημα.
Για εκτός δρόμου κίνηση στα 2.0 λιτρά καλύτερα προτιμησε το μοντέλο 93-94 και όχι τα νεώτερα, θα τα βρείς απο 10.000 (χρέπι) έως 15.000 (αστέρι).
Ένας αρχικός έλεγχος πριν την άγορα είναι φυσικά πάντα α-πα-ραί-τη-τος!
Άβαταρ μέλους
superspy
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 6828
Εγγραφή: 29 Ιούλ 2002, 07:57
Τοποθεσία: Όπου πατάνε οι τροχοί μου!

Δημοσίευσηαπό vagelis » 17 Δεκ 2004, 16:31

Στις αγγελιες υπαρχει ενα disco του 98 που πουλιεται σε πολυ καλη τιμη,επειδη ειναι γνωστου και το γνωριζω το αυτοκινητο,πιστευω οτι αξιζει τα λεφτα.
THE BEST 4X4XFAR

SIII 88 YELLOW HREPI

EΛΛΗΝΙΚΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΤΑΤΑ
ΝΕΚΡΟΙ ΟΛΟΥ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΝΩΘΕΙΤΑΙ.
ΛΑΖΑΡΕ ΠΡΟΔΟΤΗ ΘΑ ΠΕΘΑΝΕΙΣ.
Άβαταρ μέλους
vagelis
690cc
690cc
 
Δημοσιεύσεις: 2521
Εγγραφή: 19 Νοέμ 2003, 07:58
Τοποθεσία: N.Iraklio Attikis

Δημοσίευσηαπό denis » 17 Δεκ 2004, 17:02

Φιλε μου η απαντηση του iperodigoy με καλυψε.ριξε μια ματια και στα αλλα jeep. 8) Αν παντως επιμενεις...... περι ορεξεως..... :roll:
QUAD GARAGE

Q.R.T
quad racing team
Άβαταρ μέλους
denis
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 540
Εγγραφή: 02 Φεβ 2004, 23:47
Τοποθεσία: N.ΙΩΝΙΑ ΑΤΤΙΚΗΣ

Δημοσίευσηαπό discoman » 19 Δεκ 2004, 09:26

Τα πραγματα ειναι απλα Μετα τις γιορτες παρε με τηλεφωνο να οδηγησεις το πιο μαχιμο και μοναδικο μεχρι τωρα εμφανιζομενο disco σε οff road poyδιαθετει kaiτο moναδικο συστημα αυτοματης αποριψης αχρηστων αντικειμενων.Οδηγησε πρωτα ολα τα αλλα και αν καταλαβεις καταλαβες Αν οχι θα καταλαβεις αργοτερα. Η σειρα 2 πρωτης γενιας ειναι βελτιωμενη σε ολα τα σημεια και με συχρονο κινητηρα που μετα αποενα service ειναι μια χαρα.Οι βλαβες υπαρχουν σε ολα τα καινουρια σε αυτο οχι γιατι τα εχουν λυσει η προηγουμενοι ιδιοκτητες. :tank:
THE BEST 4X4XFAR
Άβαταρ μέλους
discoman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: 22 Φεβ 2004, 22:59

Δημοσίευσηαπό pantg » 23 Δεκ 2004, 18:48

Mην πάρεις Discovery. (έτσι δεν θα μπορείς να παραπονιέσαι αν το αγοράσεις και δεν μείνεις ευχαριστημένος)

Πάρε ΤΖΙΠ (γιατί είναι ο ηγέτης και τώρα μεγαλώνει τη διαφορά. ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ)

Καλά Χριστούγεννα και τη Νέα Χρονιά να έχουμε να λέμε και άλλα ανέκδοτα για τον "ηγέτη"
pantg
 

Δημοσίευσηαπό Skipper » 24 Δεκ 2004, 10:29

το δευτερο παρατσουκλι μου ειναι grumpy (γκρινιαρης) :-x οποτε μαλλων πρεπει να αποκτήσω ενα disco και ενα λόγο παραπάνω για να παραπονιέμαι...χεχεχεχε

ευχαριστώ pantg.

Χρονια πολλα, καλα Χριστουγεννα και καλη χρονια σε όλους.
Skipper
80cc big bore scooter
80cc big bore scooter
 
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: 17 Δεκ 2004, 14:42
Τοποθεσία: Peiraias

Δημοσίευσηαπό pantg » 25 Δεκ 2004, 22:47

Skipper έγραψε:το δευτερο παρατσουκλι μου ειναι grumpy (γκρινιαρης) :-x οποτε μαλλων πρεπει να αποκτήσω ενα disco και ενα λόγο παραπάνω για να παραπονιέμαι...χεχεχεχε

ευχαριστώ pantg.

Χρονια πολλα, καλα Χριστουγεννα και καλη χρονια σε όλους.



Πω Πω !!!!!
Ποιός τον ακούει όταν το αγοράσει !!!!!!!!!!!!!!!!!

Αντε και καλά κρασιά όλοι μας (συμπεριλαμβάνει όλα τα οινοπνευματώδη) και μακρυά από το τιμόνι αν πιούμε.

Χαιρετώ
pantg
 

Δημοσίευσηαπό discoman » 26 Δεκ 2004, 11:23

Αντε και καλά κρασιά όλοι μας (συμπεριλαμβάνει όλα τα οινοπνευματώδη) και μακρυά από το τιμόνι αν πιούμε.

Χαιρετώ[/quote]
Nαι συμφωνω αφηνουμε το τιμονι σπιτι και παιρνουμε μονο το αυτοκινητο χε χ ε χ ε :twisted:
THE BEST 4X4XFAR
Άβαταρ μέλους
discoman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: 22 Φεβ 2004, 22:59

Δημοσίευσηαπό discoman » 26 Δεκ 2004, 11:28

pantg έγραψε:Mην πάρεις Discovery. (έτσι δεν θα μπορείς να παραπονιέσαι αν το αγοράσεις και δεν μείνεις ευχαριστημένος)

Πάρε ΤΖΙΠ (γιατί είναι ο ηγέτης και τώρα μεγαλώνει τη διαφορά. ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ)
[/list]
Η διαφορα πλεον ειναι πολυ μεγαληκαι για να κλεισει κατι του λειπει και τι του λειπει ?Ενα disco του λειπει χο χο χο :lol: [/code]
THE BEST 4X4XFAR
Άβαταρ μέλους
discoman
450cc
450cc
 
Δημοσιεύσεις: 723
Εγγραφή: 22 Φεβ 2004, 22:59

Δημοσίευσηαπό Bandit » 28 Δεκ 2004, 03:59

Έχω μπερδευτεί γιατί δεν έχω καταλάβει τελικά μιλάμε για καινούριο ή μεταχείρα?

Τέλος πάντον, γνώμη μου είναι ένα CHEROKEE XJ 4.0 LAREDO(cheap). Είναι πανέμορφο όταν φτιαχτεί και πολύ μα πάρα πολύ αξιόπιστο σε σχέση με οποιοδήποτε Εγγλέζικο όχημα...

Προσοχή αναφέρομαι στα προηγούμενα μοντέλα XJ NOT ZJ αυτή τη μαλ@@κία που έχει γεμίσει ο κόσμος και όπου σταθείς και όπου βρεθείς νάσου και ένας offroader. Τι κακό είναι και αυτό ρε παιδειά... :evil: :evil:
Άβαταρ μέλους
Bandit
125cc Vespa GTR
125cc Vespa GTR
 
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: 25 Απρ 2004, 19:53

Επόμενο

Επιστροφή στο Γενικές Συζητήσεις

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη. Υπάρχουν 30 επισκέπτες